2018 Telefonların Sar Değerleri

0

Günümüzde Türkiye’de yaklaşık 46 milyon insanın sosyal medya kullanıcısı olduğunu varsayarsak bunların neredeyse yüzde yetmişinin akıllı telefonları var. Pekala kullandığımız akıllı telefonların sar değerleri ve bu değerlerin bize zarar verdiğini biliyor muyuz? Veya sar değerini daha önce hiç duyduk mu, sar değerinin ne olduğunu biliyor muyuz? Biz bu sorularımıza hayır cevabı verdiğinizi varsayarak bugün sizlere sar değerinin ne olduğunu, popüler telefonların sar değerlerinin kaç olduğunu cevaplayacağız. Sar değeri yüksek olan telefonların bize verdiği genel zararlardan bahsedeceğiz, sar değerini yüksek telefonlardan bahsedeceğiz. Bu konu üzerinden çeşitli uyarılarda bulunacağız. Unutmayın bu konu göz ardı edilecek bir durum değil, görmediğimiz çoğu ışının verdiği zarar gibi sar değerlerinin de bir zararı vardır.

SAR Değeri Nedir

Sizlere akıllı telefonların sar değerleri listesini sunmadan önce açıklamamız gereken bir tabir “SAR”. SAR değeri akıllı telefonlarının insan vücuduna verdiği zararın değeridir. Bilimsel olarak açıklamak gerekirsek vücudumuzun absorbe edebildiği elektro-manyetik radyasyon anlamına geliyor. Bu değer vücut ısısını yükseltme yetisine sahip ve bir dereceden sonra bu sıcaklığın insan vücuduna olumsuz etkisi var. SAR değeri genelde 100 khz ile 10 GHZ arasında bulunan alanları ölçmek için kullanılıyor. Bu değer de telefonların yaydığı sinyal aralığına denk geldiği için bu konu da önem kazanıyor.

Sar değeri 1 gramlık deri üzerinde ölçülmüş değere göre veriliyor. Her zaman olduğu gibi Avrupa’da ve Amerika’da ölçüm değerleri değişiyor. Ölçüm birimi olarak genelde W/KG kullanılıyor.

Akıllı Telefonların Sar Değerleri

Samsung Galaxy Note 8 SAR değeri;
Baş:0.34 W/kg
Gövde:0.93 W/kg

Apple iPhone X SAR değeri;
Baş:1.08 W/kg
Gövde: 1.08 W/kg

Apple iPhone 8 SAR değeri;
Baş: 1.14 W/kg
Gövde:1.09 W/kg

Apple iPhone 8 Plus SAR değeri;
Baş: 1.09 W/kg
Gövde:1.09 W/kg

LG V30 SAR değeri;
Baş:0.375 W/kg
Gövde:1.12 W/kg

Galaxy S8 SAR değeri;
Baş:0.38 W/kg
Gövde:0.75 W/kg

Google Pixel 2 SAR değeri;
Baş:0.93 W/kg
Gövde:0.96 W/kg

HTC U11 SAR değeri;
Baş:0.95 W/kg
Gövde:0.52 W/kg

Huawei Mate 10 Pro SAR değeri;
Baş:0.87 W/kg
Gövde:1.28 W/kg

LG G6 SAR değeri;
Baş:0.235 W/kg
Gövde:0.153 W/kg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here