Açık Emar Nedir Ve Nasıl Çekilir?

0

Açık Emar Nedir?

Teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile teşhis edilmesi zor olan hastalıkların çözümü de artık kolaylaşmaya başladı. Tıpta en önemli ilerlemelerden bir tanesi olan görüntüleme cihazları birçok hastalığın teşhisinde doktorlara yardımcı olmaktadır. Emar cihazları bu cihazlar arasında en önemlilerinden biridir. Emar cihazları hastanın genel anlamda vücudunu ayrıntılı olarak görüntülemekte ve kemik uçlarına varana kadar rapor çıkarmaktadır. Bu durum hastalıkların teşhisini ve tedavisini kolaylaştırır.

Kapalı emar cihazları kapalı ortamda hastanın 45-50 dakika yalnız kalıp tüm vücudunun görüntülenmesiyle gerçekleştirilir. Ancak açık emar çekimi kapalı emardan farklı olarak hastanın daha zahmetsiz ve açık ortamda görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu sebeple hastalar ve sağlık uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilen çok yeni tıbbi teknolojik gelişmelerden biridir. Bu anlamda Biyorad açık emar en kaliteli ve en yeni görüntüleme cihazlarını sunmaktadır. Bu anlamda açık emar cihazları gelişimini sürdürmektedir.

Neden Açık Emar Tercih Ediliyor?

Bu yöntemin tercih edilmesinin ilk nedeni konforudur. Ancak açık emar için tek neden bu değildir. Doktorlar tarafından birçok neden öne sürülerek açık emar çekimi yöntemi tercih ediliyor. Bu nedenlerden bir tanesi fazla kiloda ve büyük boyutta olan hastalar bazen kapalı emar cihazına sığmamaktadır. Böyle bir durumda doktorlar tercih etmektedir. Hatta Biyorad açık emar ile 290 kiloya kadar çekim yapılabilmektedir.

Hastalardan bazılarının kapalı alan fobisi olması da bunlardan bir tanesi olarak sayılabilir. Böylelikle nefes alamama korkusu ve çeşitli çekinceler ortadan kalkmaktadır. Hastanın tek başına kalmaması çekimi kolaylaştırmakta ve daha uzun süre cihazda kalması sağlanabilmektedir. Ayrıca bu emar çocuklar için daha uygundur.

Açık Emar Nasıl Çekilir?

Kapalı emar cihazlarında hasta uzun süreli düz pozisyonda yatmaktadır. Ancak açık emar cihazında hasta oturur ya da yan yatar pozisyonda olabilir. Hastanın yanında refakatçi bulunur ve herhangi bir ihtiyacını karşılayabilir. Hasta müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir herhangi bir etkinlikle uğraşabilir. Bazı kronik rahatsızlıklar ve nöbet riski olan hastalıklar konusunda da açık emar çekimi çok büyük avantaj sağlamaktadır. Oldukça avantajlı olan bu yöntem yeni bir gelişme olduğu için çok yaygın değildir. Belli hastanelerde vardır. Zamanla ilerleyecektir. Bazı tıp kliniklerinde bulunmakta olan bu cihazlardan Biyorad açık emar merkezinde de bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here