Akıllı Cihazları Kullanırken Karşılaşılan Sağlık Sorunları

0

Akıllı Cihazları Kullanırken Karşılaşılan Sağlık Sorunları

akilli-telefonAkıllı telefonlar, yaş ve cinsiyet ayırmaksızın, herkesin tüm hayatını etkisi altına almış durumda. Kullanımı yaygınlaşmaktan öte, neredeyse başka bir şeyle ilgilenilmez oldu. Bu durum, beraberinde yeni sağlık sorunlarını da getiriyor.

İskelet Sistemi Sorunları

Yapılan araştırmalara göre, başı önünde bir şekilde, akıllı telefonla vakit geçiren bir insanın omurgasına, yaklaşık 30 kg bir yük biniyor. Hiç hareket etmeden, uzun süre bunun yapıldığı düşünüldüğünde, omurganın ciddi şekilde yorulduğu ve zamanla yanlış eğime ulaşacağı görülebiliyor.  Sürekli aynı parmakla, ekran üzerinde sürükleme işlemi yapıldığından, başparmak kökündeki sinirlerde ve kaslarda deformasyon meydana gelerek, ağrıya sebep olabiliyor. SDÜ Tıp Fakültesi öğretim görevlilerinin yaptığı bu araştırmaya göre, zamanla ilerleyecek olan bu deformasyonu gidermek için, ameliyat yapılması da gerekebilir.

Akıllı Cihazlar ve Radyasyon

Akıllı telefonlar, bilgisayar gibi kullanıldıkları sürede az da olsa bir radyasyon yaymaktadırlar. Ancak tam çağrı alma ve çağrı gönderme durumunda, telefon sinyalleriyle yayılan radyasyon, insan sağlığını tehdit etmektedir. Telefonu duymak için kulağa yaklaştırarak bu sinyalleri beyne göndermektense, kulaklık ve mikrofon ile telefon görüşmelerinin yapılması, uzmanlarca önerilmektedir.

Akıllı Cihazlar ve Ruh Sağlığı

Akıllı telefon ve tabletler, en sık ve yaygın kullanılan akıllı cihazlar. Öylesine yaygın ki, 4 kişilik bir ailede en az 4 tane akıllı cihaz var ve hepsi bir aradayken birbirleriyle değil, akıllı cihazlarıyla ilgileniyorlar. Aile yapısını, sosyal ilişkileri çok yıpratan bir alışkanlıktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here