Akıllı Telefonla En İyi Fotoğrafı Çekme Sırrı

0

cepten-iyi-fotograf-cekmekBu yazımızda artık akıllı telefonların ayrılmaz bir parçası haline gelen kameralar ile nasıl daha iyi fotoğraf çekilebileceğini tartışacağız. Öyle ki birçok insan fotoğraf makinesi almak yerine artık akıllı telefonları üzerindeki kameraları kullanır oldu.

Şimdi sizlere akıllı telefonlar ile daha iyi fotoğraf çekebilmek için neler yapılabileceğine bakalım:

  • Mümkün olduğunca akıllı telefonu titretmeyin. Titreşim anında daha iyi fotoğraf çekmeyi sağlayan çok az akıllı telefon vardır. Bu yüzden mümkünse telefonu bir yere sabitleyerek o şekilde fotoğraf çekin.
  • Optik zoom kullanın, dijital zoom kullanmayın. Optik zoom; kameranın kendi üzerindeki lensler ile yapılırken, dijital zoom ise bilgisayarda fotoğrafa yaklaşma işleminin aynısıdır. Bu yüzden eğer gerekli değilse dijital zoom kullanmayın.
  • Akıllı telefon üzerindeki kameranın bütün çözünürlük ve çerçeve ayarlarını kullanın. Bu sayede ayrıntıları çok daha iyi yakalarsınız.
  • Kameranın lensini ve varsa ön camı her zaman için temiz tutmaya özen gösterin. Çünkü bazı kirler hiç belli etmeden fotoğraf kalitesini bozabilir.
  • Mutlaka fotoğraf çerçevesi kullanın. Bu sayede hangi nesneyi nereye koyacağınıza çok daha kolay karar verebilirsiniz.
  • Eğer aceleniz yoksa, fotoğrafı çekerken mutlaka kameranın sahip olduğu her modu deneyin (gece modu, arka ışık modu gibi). Zamanla hangi tür fotoğraflarda hangi tür modu kullanacağınızı çok rahat öğrenirsiniz. Ayrıca yine vaktiniz varsa bir modda birden fazla fotoğraf çekin. Fotoğraflardan biri kötüyken bir diğeri iyi çıkabilir.
  • Mutlaka internetten fotoğraf uygulamaları indirin. Bu uygulamaların birçoğunun uygulanması çok kolaydır ve fotoğraflarınızı daha iyi hale getirmenize olanak sağlar. Ancak şunu da söylemeden geçmeyelim ki, fotoğrafları düzenlemekten çok daha iyi fotoğraf çekebilmeye odaklanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here