AMP Uyumlu Site Nasıl Yapılır İşte Detaylar

0

Amp siteden nasıl kaldırılır.

Bağlantı hatası almadan amp kurulu olan bir wordpress sitesinden sorunsuz olarak kaldırmak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • İlk yapmanız gereken wordpress sitenizde kurulu olan amp eklentisini Accelerated Mobile Pages iptal etmeniz gerekiyor yani uygulamalar alanından pasifleştirmeniz gerekiyor.
  • Sonrasında eklenti yükleme kısmına girerek Redirection uygulamasını aratarak yüklemeniz gerekmektedir.
  • Redirection aktif edildikten sonra Panelin sol tarafından Araçlar / Redirection tıklayın.

  • Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir alan karşınıza gelecek, buraya aşağıdaki belirttiğim şeklinde verileri girmeniz gerekiyor.

Source URL: /(.*)\/amp
Target URL: https://www.siteadresiniz.com/$1

Add Redirection : butonuna tıklayarak Amp kurulunu sitenizi eski haline getirebilirsiniz.


Google SEO kriterlerine 2016 itibariyle AMP, yani düşük veri hızında çalışabilecek “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” desteğini ekledi. Mobil sonuçlarda çıkabilmesi için sitelerin AMP sunması şart. Peki, AMP uyumlu site nasıl yapılır?

1- WordPress Sitelerde AMP Kurulumu

Eğer sitenizin CMS’ı WordPress ise işiniz kolay. AMP kurulumunu tek eklenti ile yapabilirsiniz. Bunun için Eklentiler, Yeni Eklenti Ekle seçeneklerini takip edin ve arama boşluğuna “AMP” yazın. Birçok farklı sonuç ile karşılaşacaksınız ancak şu eklentiler en uygun olanlar:

AMP for WordPress

https://tr.wordpress.org/plugins/amp/

WordPress editörleri ve Google ortaklığında geliştirilen resmi AMP eklentisidir ancak reklam yerleştirme, özelleştirme, grafik değişiklikleri vb. imkanları tanımamaktadır. Yalın bir AMP desteği isteyenler bu eklentiyi kurup aktifleştirebilirler.

AMP for WordPress – Accelerated Mobil Pages

https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

Ahmed Kaludi ve Mohammed Kaludi tarafından geliştirilen bu AMP eklentisi, resmi eklentinin sunduğu tüm özelliklerin yanında AMP sayfalarınızda bazı özelleştirmeler yapmanıza olanak tanıyor. Reklam yerleşimi de yapılabilmekte. Tek tıklama ile AMP’yi aktifleştirebilirsiniz.

2- Joomla Sitelerde AMP Kurulumu

Joomla CMS’da da WordPress’te olduğu gibi AMP tek bir eklenti ile kurulabilmekte. Bunun için site sahipleri https://extensions.joomla.org/extension/accelerated-mobile-pages/ adresinden eklentiyi indirip panellerinden veya FTP’den kurulumu gerçekleştirebilirler.

3- PHP Özel Kodlanmış Sitelerde AMP Kurulumu

Özel olarak kodlanmış, paneli kendisine özel sitelerde AMP kurulumu geliştirici tarafından yapılmalıdır. Javascript framework ile kodlanmış olan AMP bütün PHP siteler ile uyumludur ancak kodlama hakkında bilgisi olmayan, dahası o paneli kodlamamış biri tarafından kurulum yapılmaya çalışılmamalıdır. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi www.ampproject.org adresinden edinmek mümkündür. Sitede AMP kaynak kodları, geliştiriciler için adımlar yer almaktadır.

4- .NET (asp.NET) Sitelerde AMP Kurulumu

AMP bir Javascript kodlamasıdır ve bu yüzden asp.NET ile kurulumu sıkıntılıdır. .NET sitelere kurulum için geliştiricilerin AMP’nin HTML kodlamasını CSS dosyasına dönüştürmeleri gerekecektir. Bu işlemi temanın halihazırdaki CSS’ini göz önünde bulundurarak yapmalılar.

ASP.NET’te izlenebilecek en basit kurulum yöntemi https://www.ampbyexample.com/components/amp-install-serviceworker/ adresinde anlatıldığı şekildedir. AMP yükleme hizmetinin kurulumu ile sitenizin altına bir AMP oluşturucusu eklenir. Panel’den göstereceğiniz yol ile de AMP kurulumunu yapabilir, ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here