Android Telefona Root Nasıl Atılır?

0

Android Telefona Root Nasıl Atılır?

android-rootÖncelikle rootlama esnasında çok dikkatli olmalısınız. Rootlama esnasında oluşabilecek herhangi bir hatalı işlem durumunda telefonunuz çalışmaz hale gelebilir. Bu sebeple dikkatli olmanız şart.

Evet ilk önce telefonunuzla uyumlu root (kök) dosyasını indirin. İndirdiğiniz dosyayı ODIN aracılığı ile telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Bunu yapabilmeniz için Root uyumlu ODIN programına ihtiyacınız var. Bu programı da internetten ücretsiz bir şekilde indirip, kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu kapattıktan sonra bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra Root uyumlu ODIN programını çalıştırın. Daha sonra program arayüzünde yer alan “PDA” kısmına tıklayın ve indirdiğiniz root dosyasını seçin. Daha sonra telefonunuzun ses kısma + menü tuşu (home) + açma/kapatma tuşuna basılı tutun. Üç tuşa birlikte basılı tuttuktan bir süre elinizi çekebilirsiniz. Gelen ekrandan sonra yapmanız gereken sadece ses yükseltme tuşuna basmak. Zaten bu adımdan sonra ODIN telefonunuzu görecektir.

Yükleme işlemi ortalama 2 dakika ile 10 dakika arasında tamamlanacaktır. Yükleme esnasında kesinlikle telefonunuzla bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı koparmayın, ODIN’i kapatmayın.

Evet işlemin tamamlanmasının ardından telefonunuz otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Bu adımdan sonra yapacağınız şey Google Play Store üzerinden “Rom Manager” programını indirmek. Programı indirdikten sonra çalıştırın. Daha sonra karşınıza bir ekran gelecektir. Gelen ekran üzerinden “Recovery Setup” seçeneğini seçin. Daha sonra “Install or Update Recovery” başlığının altında yer alan “ClockworkMod Recovery” seçeneğine tıklayın. Gelen ekran üzerinden telefon modelinizi çıkacaktır, çıkmadıysa da modelinizi bulup seçin ve kurulumu tamamlayın. Daha sonra tekrar programın ana menüsüne dönüş yapın ve “Reboot into Recovery” seçeneği ile telefonunuzu yeniden başlatın.

Evet artık telefonunuza root attınız ve bunun yanında “Recovery Mod” kurulumunu da yapmış bulunuyorsunuz. Şimdiden sonra istediğiniz custom romu, portlanmış apk dosyasını Recovery Mod üzerinden SD kart aracılığı ile rahatlıkla kurabilirsiniz.

Hatırlatma: Recovery Mod’a geçiş yapmak için telefonunuzu kapatın. Daha sonra ses yükseltme + menü (home) tuşu + elefon açma/kapatma tuşuna birlikte basın ve açılış ekranı yazısını görene kadar basmaya devam edin. Daha sonra elinizi tuşlardan çekin. Gelen ekran Recovery Mod ekranı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here