Android Verileri Tamamen Silmek

0

Daha yeni bir çeşit modeline geçiş yapma amacı ile satma kararını almış olduğunuz android telefonunuzu elden çıkarmadan önce yine ilk başta yapacak olduğunuz şeyin telefonunuzda bulunan bütün verileri silerek fabrika ayarlarına çevirmek olduğunu tabi ki de biliyorsunuzdur. Fakat cihazı fabrika ayarlarına da döndürme seçeneği ile birlikte sıfırlamanız verilerinizi tam anlamıyla silinir yapmayacaktır. Cihazın da daha yeni sahibi kurtarma programları ile birlikte size özel verilere rahatlıkla erişebilmektedir. Peki ya bu durumda ne yapılmalıdır?

Fabrika Ayarları Yeter Mi?

Telefon satışı yapmadan çoğu bireyin yaptığı ilk şey telefonu fabrika ayarlarına girmektir. Çok fazla uzun sürmeyen bu işlemin ardından telefonunuzu açtığınızda gerçekten de her şey silinmiş gözüküyor ve fabrika ayarları yani ilk aldığınız gün gibi oluyor. Fakat depolamış olduğnuz bütün verilerinize erişmek yine bu durumda mümkün olabiliyor. Telefonlarda olan verileri kurtarmakta olan bir sürü ücretli ve yine oldukça başarılı olan yazılımlar bulunmaktadır. Cihazı satmış olduğunuz birey eğer ki kötü niyetliyse yine bu yazılımlardan biri veya bir kaçını kullanarak silip gittiğini düşünmüş olduğunuz verilerinize ulaşabilmektedir. Yine bunun nasıl mümkün olduğuna geleceğiz.

Verileri Geri Döndürülmeyecek Şekilde Silmek

Silinen Veriler Gerçekten De siliniyor Mu?

Telefonunuzda yanlışlıkla silmiş olduğunuz bir çeşit video, fotoğraf ve mesaj veya kişi sonucunda yine silinen verileri kurtarabilmeniz için Google’da sorgulama yapmaya kalktığınızda bir sürü veri kurtarma yazılımlarına kavuşabiliyorsunuz. Genel olarak ücretli olan ub yazılımların dediklerini yapmaları da mümkün olabilmektedir bunun sbebi Android de dahil olmak üzere bütün işletim sistemlerinin bütün verileri depolamakta olduğu bir çeşit alan var. Sil butonuna bastığınız zaman silindiğini sanmakta olduğunuz veriler sadece gözden kaldırılmaktadır ve boş alan şeklinde işaretlenmektedir ve yine sistem yeniden alana ihtiyaç duyana kadar da arka planda kalmaktadır. Yeni veriler geldikçe eskileri ile değişime geçer. Yani sisteminizde olduğu şekilde üst üste yazma işlemi gerçekleşmektedir. Bu durumdan nasıl korunabileceğinize gelirsek telefonunuzu şifreleyebilirsiniz veya yine bu telefonunuzda anlamsızca şarkılar, videolar, müzikler belgeler ile doldurun ve veri üstüne veri yazmış olun ve bu sayede önemli verileriniz en arkalara gitmiş olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here