Apple’dan Otomobillere CarPlay Sistemi

2

volvo-ile-apple-carplay-teknolojisiTeknoloji hayatımızın tüm çalışma yapısında köklü değişiklikler yapılmasına sebep oluyor. Bilgisayar teknolojileri yanında özellikle akıllı telefonlardaki gelişmeler ile nerede her alanda bir uygulama ile yaşamın aslında daha kolay hale getirilebileceğine şahit oluyoruz. Özellikle otomobil tutkunları Apple firmasının iPhone yazılımlarını otomobillerde kullanma haberine bir hayli sevinecek. CarPlay diye isimlendirilen bu sistem ile otomobil kullanmak çok daha zevkli hale gelecek gibi görünüyor.

Tanıtımı yapılan CarPlay sistemi Apple’ın iOS 7 işletim sistemin kullanacak ve telefon olarak iPhone 5S, iPhone 5C ve iPhone 5 ile çalışabilecek. Sistemi aktif hale getirmek için aracın direksiyonu üzerinde yer alacak olan bas – tut tuşu kullanılacak. Sistem ile amaçlanan şey ise iPhone cihazda yer alan harita, müzik, mesaj bilgilerine anında ulaşabilmek. Apple sesli yardımcısı Siri’yi burada da kullanacak. Sürücü sesli bir şekilde komut vererek mesaj okuyup konuşarak mesajını yazdırabilecek. Mesaj aldım okuyayım veya cevap yazayım diye direksiyon başında uğraşmanıza veya aracınızı sağa çekmenize gerek kalmıyor.  Otomobil kullanırken iPhone da emrinize giriyor. Şu an için CarPlay sistemi Ferrari, Mercedes – Benz ve Volvo firmaları tarafından otomobillerinde entegre ederek kullanıyor. Ama yıl sonuna kadar; Hyundai, Honda ve Jaguar’da bu teknolojiyi araçlarına entegre edecek. Aslında otomobil kontrolü için akıllı ceplerin kullanılması alanında Apple ile Google amansız bir rekabet içerisindeler. Apple CarPlay ile bir adım öne geçmiş görünüyor. Asıl dikkatiniz yola vermenizin gerekli olduğu anda yazılım sayesinde mesaj okuma, mesaj yazma, müzik bulma, haritalara ulaşma şansınızın olması ile cep telefonu nedeniyle oluşan kaza sayısında da ciddi azalmaları getirecektir.

Otomobil alanının da teknoloji rekabeti içerisine çekileceği zaten bilinen bir durumdu ve Apple BMW ile daha önceden iPod ile bir çalışma gerçekleştirmişti. CarPlay ile iPhone bir adım öne geçmiş gibi görünse de uygulamanın yakın zamanda Android sistemler için de yazılımı mutlaka kullanıcılara ulaşacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here