Beton Cephe Nedir?

0

Cephe sistemleri, yeni yapılan binaların ya da bakımı yapılan eski binaların estetik görünümünü iyileştirmenin yanı sıra ses ve ısı izolasyonu amacıyla kullanılan malzemeler olarak tarif edilebilir. Beton cephe ise çimento ile bazı katkı maddelerinin birlikte kullanılarak kalıplandığı ve kullanıma hazır hale getirildiği cephe sistemleri olarak tarif edilebilir.

Beton Cephe Kullanımının Sağladığı Avantajlar

Beton cephe sistemleri, imalatlarında kullanılan katkı maddelerinin çimento ile uyumlu olması sayesinde çok dayanıklı olmalarının yanı sıra dekoratif yönü güçlü ve buna rağmen hafif malzemelerdir. Dolayısıyla kullanıldıkları binalara sağladıkları toplam avantajların diğer alternatiflerden daha fazla olduğu söylenebilir.

Dünya çapında tercih edilen beton cephe sistemleri ve beton paneller, binaları dış duvarların ve taşıyıcı duvarların getirdiği yüklerden kurtarırlar. Tüm dünyada çok önemli mimari projelerde kullanılan beton cephe ve beton panel sistemleri, önceden kalıplanmış oldukları için projelerin hızlı bir şekilde ve sorunsuz olarak tamamlanmasını sağlarlar. Dolayısıyla binaları yapan firmalara önemli miktarda maliyet tasarrufu sağladıkları ve projelerin hızlı biçimde tamamlanmasına imkân verdikleri söylenebilir. Tabi bu özellikleri sayesinde binaları kullanan kişilere de zaman ve maliyet tasarrufu sağlamış olurlar.

Yapı tasarımı ve uygulaması konusunda kolaylık sağlayan beton cephe sistemleri ve beton paneller, mimarların sanatsal tasarımlar yapabilmesine yardımcı olmalarının yanı sıra, dayanıklı ve hafif olmaları, temiz olmaları, bakımlarının kolay yapılabilmesi, yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlamaları yönleriyle de öne çıkmaktadırlar. Deprem güvenliği açısından bakıldığında da yüksek verim sağladıkları söylenebilir.

Uygulamasının kolay olması ve dekoratif yönünün güçlü olması sayesinde de hem yapım aşamasında hem de kullanım aşamasında çok önemli avantajlar sundukları söylenebilir.

Yapı süslemesinde ve tasarımlarda önemli esneklik sağlayan beton cephe sistemleri, projeye uygun halde hazırlanabildiği ya da uygun hale getirilebildiği için tasarıma uygun hatasız detayların sergilenmesine izin verir.

Maliyet açısından bakıldığında ise kalıplanarak önceden hazırlanmış olması ve hızlı şekilde uygulanabilmesi sayesinde ekonomik olarak çok uygun hale geldikleri görülebilir.

Beton Cephe Sistemlerinin Kullanıldığı Yapılar

Tek katlı yapıların yanında çok katlı yapılar da beton cephe sistemlerinden faydalanan binalar olabilir. Özellikle modern iş merkezleri, endüstriyel ve modern tasarımlar yapmak isteyen kişilerin üreteceği yapıların tamamında beton cephe sistemleri kullanılabilir. Ama sadece iş merkezleri ya da endüstriyel yapılar değil, tek katlı ya da az katlı evler veya çok katlı apartmanlar/siteler de beton cephe sistemlerinden ya da beton panellerden yararlanan binalar olabilir.

Kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse, estetik görünüme önem vermesinin yanı sıra ses ve ısı yalıtımını ön plan alan, uygulama süresinin kısalığına ve maliyetlerin düşüklüğüne önem veren, hazırladıkları projenin kısa sürede hatasız şekilde tamamlanmasını isteyen kişilerin ortaya koyduğu tüm yapı projelerinde (tadilat işlerinde) beton cephe sistemlerinin ve beton panellerin kullanılabileceği söylenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here