Bilgisayar Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

bilgisayar-secimi-nasil-olmaliGünümüzde yüzlerce kişinin evinde bilgisayar bulunmaktadır ancak bir o kadar da evinde bilgisayar olmayan insanlar var. Bu bilgisayarların birçoğu belirli bir amaç uğruna alınmıştır. Ancak bunların %70’i kullanım amacının çok dışında kalmaktadır. İnsanlar yeni bir bilgisayar satın alacakları zaman çok yanlış unsurlara dikkat ederek seçim yapabiliyorlar yine bunun sonucunda da yüklü miktarlarda para ödemelerine gerek yokken gereksiz boyutlarda para harcayabiliyorlar. Bazen de oldukça pahalı bir sistemin satın alınması gerekiyorken oldukça düşük ücretlerde bilgisayar alınır ve sonradan tekrar daha pahalı bir sistem alınır bunun sonucunda da gereksiz boyutlarda paralar harcanmış olunur.

  • Hangi Amaçlar İçin Kullanacaksınız?

Bilgisayarınızı satın almadan önce ilk olarak o sistemi hangi amaçlar doğrultusunda kullanacağınızı düşünmelisiniz ve o amaçlara yönelik sistemi satın almalısınız. En önemli etkenlerden birisi de budur. Eğer basit programlar kullanacaksanız yani internette sörf yapacak, film izleyecek ve ufak boyutlu oyunlar oynayacaksanız yüklü miktarlarda para ödemenize gerek yoktur. Düşük bir sistemde ihtiyacınızı görecektir. Bu sistemleri yine ofis içerisinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kelime işlemci yazılımları da dediğimiz gibi düşük boyutlu sistemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Böyle bir sistem günümüzde 600 ile 1,000 TL arasında satılabilmektedir. Eğer 2.el almayı düşünürseniz bu rakamlar çok daha aşağılara çekilmektedir. Yani açıkçası 3 – 4 bin TL ücret ödeyerek bir bilgisayar satın almanıza gerek kalmadı.

  • Yüksek Bir Sistem İçin

Eğer yüksek boyutlu oyunlar oynayacaksanız ve yüksek işletim sistemi gerektiren, yüksek donanımsal özellikler gerektiren oyunlar oynayacaksanız düşük bir sistem almanız gereksiz olacaktır. Böyle bir sistemi kısaca anlatmak gerekirse yüksek oranlarda RAM, kaliteli görüntü sunan bir ekran kartı ve yine geniş depolama alanına sahip bir sabit disk ihtiyacınızı görebilmektedir. Böyle bir sistem de en az 2 ila 5 bin TL arasında değişim göstermektedir. Bir diğer işlem de maddin durumunuzu mutlaka karşılaştırmanız gerekir. Ayrıca yine birçok kişinin yanlış bildiği şey bilgisayarlarda markanın önemidir. Bilgisayarlarda markanın bir önemi o kadar da yoktur. Sonuçta her marka belirli bir donanımsal özelliklere sahip bilgisayarı toplayarak üstüne kendi markasını yapıştırıyor ve piyasaya sürüyor. Bu yüzden marka yanılgısına boşuna düşmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here