Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

0

Bilgisayarımızın yavaş çalışması tam bir çiledir, hele de bilgisayarı çok fazla kullanan biriyseniz. Özellikle işiniz daha çok bilgisayarla ilgiliyse işte o zaman yavaş çalışan bilgisayar sizin için çok büyük bir sorundur.

Bilgisayarınızın Yavaşlama Sebebini Öğrenin

Bu sorunu çözmek için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını anlamamız gerekiyor. Bilgisayarımızın yavaş olmasının birçok sebebi olabilir. Bu yüzden önce sebebini bulup daha sonra o doğrultuda çözüm bulmamız gerekiyor.

Bilgisayarımızın yavaşlamasının genelde sebebi bilgisayarımıza virüs bulaşmasıdır. Bilgisayarımızı virüsten korumamız bu sorunu yaşamamamızı sağlayacaktır. Bunun içinde bilgisayarımızda mutlaka antivirüs programları kullanmalıyız. Eğer bilgisayarımıza virüs bulaşmasını engelleyemediysek bu durumda bilgisayarımıza gerekli format atma işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Virüs programı seçerken de çok dikkatli olmamız gerekiyor, çünkü bazı virüs programları bilgisayarınızı yavaşlatabileceğinden, hafif programları tercih edin. Bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olan bir başka etken de bilgisayarınız çok fazla belge ve dokümanla dolu olmasıdır. Bunu engellemek için de bilgisayarınızda bulunan dosyaları sık sık temizleyin, gereksiz belgeleri bilgisayarınızdan silin. Özellikle masaüstünüz dağınık ve kalabalık olmasın birden fazla dosya varsa bunları tek bir klasörde toplamak iyi bir çözüm olacaktır. Ayrıca düzenli olarak C ve D disk sürücülerini temizleyin mutlaka yeterli boş alan bulundurun disk alanlarının fazla dolu olması da bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Bilgisayarınızda buluna oyunlarda bir başka yavaşlama nedenidir, bunun içinde bilgisayarınızda çok fazla yer kaplayacak oyunlardan kaçının veya yeni bir bellekle bilgisayarınızın kapasitesini arttırın.

Tüm bunların dışında bilgisayarınız yavaşlamasına birçok şey sebep olabilir. Bu yüzden bilgisayar kullanımında olabildiğince titiz olmalıyız. Düzenli temizlemeli, gerekli koruma programlarını kullanmalı, internet geçmişimizi temizlemeli, özellikle yaz aylarında soğutucu fan kullanarak fazla ısınmasını engellemeliyiz. Tüm bunlara dikkat ettiğimiz takdirde bununla ilgili sorun yaşamayız.

Performans arttırmaya yönelik bilgilere buradaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here