Bilgisayarın Açılmama Problemi ve Çözümü

0

bilgisayar-acilmamasiBilgisayar sistemleri her zaman çeşitli sorunlar oluşturabilen ve bu sorunlar sebebi ile de başınızı sıkça ağrıtabilen cihazlardır. Yine son derece önemli olan bir işinizin tam ortasında bilgisayarınız aniden kapanabilir ve açılmayabilir. Buna ek olarak kapanıp tekrar otomatik olarak açılabilir, donabilir veya çeşitli kasmalar yaparak canınızı sıkabilir. Bilgisayarın kendisini kapatma problemi en sık karşılaşılan ve en uğraştırıcı şekilde çözülen sorunlardan birisidir. Ayrıca çoğu zaman tamir maliyeti de oldukça yüksek gelmektedir. Ancak eğer siz evde kendi başınıza tamir etmek istiyorsanız makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Neden Açılmaz?

İlk olarak bilgisayarın açılmasına engel olabilecek unsurları sizlere sayalım. İşlemciniz aşırı ısınıyor olabilir ve aşırı işlemci ısınmasının sonucunda eğer sıcaklık seviyesi 90 dereceye kadar gelirse sistem kendini korumak için kapatabilir. Eğer sorun buysa şanslısınız çünkü çözümü diğerlerine göre çok uğraştırmıyor. Bir diğer sık karşılaşılan problem ise anakatın yanması sorunudur. Anakartınız yanmış olabilir ayrıca kasanızın güç kutusuna giden güç Kablosunda da çeşitli sıkıntıların meydana gelmiş olması da bir ihtimaldir. Yukarıdaki problemlerden en sık karşılaşılanı işlemcinin aşırı ısınması olduğu için ilk olarak ondan başlayalım. Eğer işlemciniz çok ısınıyorsa dediğimiz gibi çeşitli problemler oluşturacaktır. İlk olarak işlemci sıcaklığını ölçmelisiniz bunu da cpu-temp tarzı yazılımlar ile yapabilirsiniz. Eğer sıcaklık seviyesi 60 ile 90 arasında ise mutlaka işlemcinize çeşitli çözümleri uygulamamız gerekmektedir.

İşlemci Isınması Nasıl Çözülür?

İşlemcinizin aşırı ısınmasına sebep olan sorunlara gelecek olursak işlemci macununun zamanla eskimesi ve kuruması en başta sayılabilir. Sonrasında zamanla tozlanan ve işlevini yerine getiremez hale gelen işlemci fanını da sayabiliriz. Şimdi işlemcimizi bir açıp sorunun ne olduğunu görelim. İlk olarak kasanızın fişten çekili olduğuna emin olun ve kapağını açın. Sonrasında işlemci üzerinde bulunan fan parçasını çıkartın ve işlemci çeltiğini yukarı çekerek işlemciyi de yerinden çıkartın. Eğer işlemci üzerinde kuru bir tabaka var ise yeni bir termal macun alarak oraya bir fındık tanesi kadar sıkabilirsiniz. Bundan sonra işlemci fanını güzel bir şekilde peçete ile temizleyin. Fan parçasını nemli bezle de temizleyebilirsiniz. Bütün parçaları sonra yerine takın. Artık işlemcinin ısınmadığını göreceksiniz ve baştan başlama, aniden kapanma sorunu ortadan kalkacak. Eğer bunlara rağmen sorununuz çözülmediyse anakartınız yanmış olabilir veya güç kutunuz arızalanmış olabilir bunun için bir teknik servise görülmesinde fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here