Bilgisayarın Donanımsal Parçaları Nasıl Temizlenmeli?

0

Bilgisayarın Donanımsal Parçaları Nasıl Temizlenmeli?

bilgisayar-donanimi-temizlemeGünümüzde her 10 evden 7’sinde bilgisayar var dersek yeridir. Bu sistemlerin sürekli olarak her zaman bakıma ihtiyaçları var. Eğer sistemlerin bakımları periyodik olarak yapılmazsa ileride oldukça önemli problemler oluşturabilirler. Bu sorunlardan biraz bahsedecek olursak kasanızdan gereksiz yere sesler duyabilirsiniz, ekranınızda buğulanmalar oluşabilir, sisteminizde donmalar, kasmalar oluşabilir ve en sonunda bilgisayarınız sürekli olarak kendisini yeniden başlatabilir veya hiç çalışmayabilir. Sırf düzenli olarak bakımları yapılmadığı için bunlar başınıza kesinlikle gelebilir. Yine bilgisayar sorunları arasında en sık karşılaşılanı işlemcinin aşırı ısınması sorunudur ki bu problemde basit birkaç işlem ile aşılabilmektedir.

  • Hangi Parçalar Nasıl Temizlenmeli?

Unutmamalısınız ki kasanızın içinde birkaç adet fan parçası bulunur ve bu parçalar düzenli olarak kontrol edilmezseler, düzenli olarak temizlenmezseler zaman içerisinde işlevlerini yitirirler. Onların işlevleri de içeride bulunan sıcak havayı dışarıya atarak soğuk havayı işlemci soğutucusu demire püskürtmektir. Zamanla havada bulunan toz ve kirler fanın etrafında ve içinde birikirler ve fan artık işlevini yapamaz. FAN parçasından ziyade diğer donanımsal parçalarında periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Şimdi ilk olarak fanların nasıl temizleneceğine gelelim. Kasanızı elektrikten çıkardıktan sonra kapağını açın ve işlemci üzerine bir elektrikli süpürge veya saç kurutma makinesi kullanarak hava basıncı uygulayın. Bu basınç sayesinde fan etrafında biriken tozlar ve kirler azda olsa ortadan kaybolacaktır. Sonra fan içerisini bir peçete yardımı ile temizleyin. Temizleme işleminizi bitirmeden önce belirtmeliyiz ki asla aşırı ıslak bezler kullanmamalısınız. Çünkü elektronik olan anakart üzerine bir damla su bile damlarsa çeşitli bozulmalara yol açabilir.

  • Diğer Parçalar Nasıl Temizlenmeli?

Fan parçalarını temizledikten sonra yine elinizde bir peçete ile diğer parçaları düzgün bir şekilde temizleyin kasa içerisinde hiç toz ve kir kalmayıncaya kadar temizliğinizi gerçekleştirin. En sonunda ise power kutusunun yani güç kutusunun içerisine hava basıncı uygulayın ki o kutunun içinde bulunan toz ve rutubet gitsin. Bütün bu işlemleri bitirdikten sonra kasanızın kapağını tekrar kapatabilir ve artık bilgisayarınızı çalıştırabilirsiniz. Eğer sisteminizden aşırı gürültü gelmekteyse fark edeceksiniz ki artık gürültü kesilmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here