Bilgisayarın Performansı Nasıl Artar

0

Bilgisayarınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlamak, işletim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmak gibi işlemleri yapabilmek için bilgisayarınızın bakımını doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Doğru ve düzenli olarak bakımı yapılan bilgisayarların kullanımı rahat olacak ve bilgisayar ömrü uzayacaktır. Bunun yanında bilgisayarın performansı artarak, kapasitesinin tamamını kullanıma sunacaktır. Bilgisayar performansını arttırmak için yapılabilecek en pratik ve tavsiye edilen bakımlar ise şu şekildedir;

Bilgisayar performansını arttırmak

Diskinizi Düzenli Olarak Temizleyin

Disk temizleme işleminin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle bilgisayarı aktif olarak kullanan kişilerin 15 günde bir disk temizleme işlemini gerçekleştirmesi tavsiye edilir. Disk temizleme için Windows+R tuşuna basmanız ve karşınıza çıkan pencerede çalıştır seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından açılacak penceredeki kutucuğa cleanmgr yazarak, giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Windows’unuzun kurulu olduğu diski seçmeniz gerekmektedir. Diskinizi seçtikten sonra Sistem dosyalarını temizle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından çıkan kutucukların tamamını işaretleyerek, onaylayın.

Geçici Dosyaları Düzenli Olarak Temizleyin

Bu kez Windows+R tuşuna bastıktan sonra boş alana temp yazarak giriş yapın. Ve açılan pencerede karşınıza çıkan tüm dosyaları işaretleyerek, silin. Aynı şekilde geri dönerek, temp yazdığınız kısma bu kez de %temp% yazın ve yine açılan tüm kutucukları işaretleyerek, silin. Aynı şekilde boş alana prefetch yazıp, çıkan tüm kutucukları sildiğinizde bilgisayarınızda bulunan tüm geçici dosyalar silinecektir.

Windows’un Kendi Bakımını Yapın

Windows’ta bulunan bakım modunu etkinleştirerek de bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için denetim masasını açarak, sistem ve güvenliğe giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından güvenlik ve bakım seçeneğine tıklayarak, alt menüdeki bakım seçeneğine giriş, otomatik bakımı etkinleştirin. Otomatik bakımı etkinleştirdikten sonra bilgisayarınızda zaman ayarı yaparak, bakımınızın ileri bir tarihte yapılamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında anında bakımın başlamasını da sağlayabilirsiniz.

AdwareCleaner Yazılımını İndirin

İnternette gezinirken bilgisayarınıza çeşitli yollarla bulaşan Adware’ları kaldırmak için bir AdwareCleaner yazılımı indirin. İnternetteki reklamlardan ya da zararlı sitelerden gelen Adware’lerin kaldırılması için temizleme sisteminin kullanılması yararlı olacaktır. Yazılımı indirip, kurduktan sonra Scan seçeneğine tıklayıp ardından Clean butonuna basmanız Adware’ların temizlenmesi için yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here