Bilsem Sınav Tarihi Ne Zaman?

0

Yaşıtları arasında bazı özel becerileri ile fark edilen ve çevresi tarafından da o alanla ilgili olarak parmakla gösterilen çocukların velileri şu sıralar çok heyecanlı. Nedeni ise bilsem sınav tarihi için açıklama yapılacak olması. Son yıllarda Bilsem sınav tarihleri genellikle yıl sonuna doğru açıklanıyor. Dolayısıyla çocuklarını Bilsem sürecine dahil etmek isteyen ve bu yönde öğretmenleriyle de dirsek temasında olan aileler, yılın son aylarına girerken; harıl harıl Bilim ve Sanat Merkezleri Sınavı araştırması yapıyor. Bilsem ile ilgili süreci ve diğer detaylara kısa bir özet şeklinde değinelim.

Bilim ve Sanat Merkezleri Sınavı Nedir?

Bilim ve Sanat Merkezleri ya da kısa adıyla Bilsem, yaşıtlarına göre daha üstün becerilere sahip 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin becerikli olduğu alanlarda kendilerini nitelikli biçimde geliştirmelerini sağlayan okullardır. Bilsem sınavı da bu okullarda eğitim görmeye hak kazanan öğrencilerin belirlenmesine yönelik sınavdır.

Bilsem sınavlarına girebilmek için öncelikle öğretmen, koca sınıf içerisinde becerikli öğrenciyi tespit eder ve Bilsem’e aday gösterir, gözlem formlarını doldurur. Ardından Bilsem süreci resmi olarak başlamış olur ancak bu aday gösterilme durumu, öğrencinin Bilsem’e kabul edildiği anlamına gelmez. Sürecin devamında öğrencinin geçmesi gereken başka adımlar da vardır.

Bilsem Sınav Başvuru

Bilsem sınavına başvuru için öncelikle öğretmenin, okuldaki öğrenciler arasından bazı alanlarda becerikli olanları ayırt etmesi ve onları Bilsem’e aday göstermesi gerekiyor. Bu süreçle birlikte gözlem formları dolduruluyor. Ardından öğrenciler grup tarama sınavına alınıyorlar ve süreç başlamış oluyor.

Bu süreçte başvuru için 2017’ye kadar başvuru ücreti alınıyordu ama artık bu uygulama kalktı. Yani Bilsem başvurusunda ücret ödenmiyor. Bilsem ücreti adı altında para isteyenlere yazımızı gösterebilirsiniz.

Bilsem’e hazırlık için en önemli adım, öğrencinin yetenekli olduğu alanda kendini geliştirmesidir. Bu aşamada öğrenci velisine ve öğretmenine büyük sorumluluk düşmektedir. Hayatlarının seyrini değiştirecek Bilsem süreci, öğrencilerin becerikli oldukları alanlarda daha donanımlı hale gelmelerine olanak sağlar. Dolayısıyla Bilsem’e hazırlanan öğrencinin yetenekli olduğu alanda sürekli pratik ve egzersizler yapması önemlidir.

Bu tip egzersizleri, çocuk gelişimi uzmanları ve akademisyenler tarafından geliştiren ve çocuklara sunan, aynı zamanda zeka gelişimi ve zihinsel becerilerin gelişimini destekleyen MentalUP Zeka Oyunları, her yıl binlerce öğrencinin Bilsem’e hazırlanırken tercih ettiği uygulamadır. MentalUP’ı hemen ve ücretsiz deneyin!

Bilsem Demo uygulamasına ve geçmiş yıllarda çıkmış sorulara bakarak sınav hakkında fikir sahibi olmanız ve bu tip soruları çocuklarınıza sunmanız da hayat kurtarıcı olabilir.

Bilsem Sınav Tarihleri

Bilsem sınav sürecine dair tarihler, velilerin en çok merak ettiği sorular arasında başı çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Bilsem tarihleri genelde yılın sonuna doğru kullanıcılarla paylaşılıyor. Bunun için de hem öğretmeninizle dirsek temasında olmanız hem de resmi web sitesini takip etmeniz son derece önemli.

Sınav sürecine dair bütün ayrıntılar aslında okuldaki öğretmenler tarafından da biliniyor ancak, veli olarak sizin de bu süreci takip etmeniz ve gerekli durumlarda öğretmeniniz ile bilgi paylaşımında bulunmanız gereklidir. Böylelikle çocuğunuz için Bilsem sürecini daha kalıcı temeller üzerine inşa edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here