Bir Batarya Düşünün 30 Saniyede Şarz Olsun

0

genc-muhendislerGünlük yaşamda en büyük sorunlarından bir tanesi de bataryası çabuk biten akıllı telefonlar. Pilin bitmesi kadar yeniden doldurulması da zulüm olabiliyor. Çok uzun saatler süresince telefonun tekrar kendisini toplamasını bekliyoruz.

Tel-Aviv’deki henüz genc bir mühendis topluluğu pili şarj etmenin yöntemini değiştirecek yeni bir teknolojiyle kendilerini tanıttılar. Henüz şu an prototip(beta) aşamasında bulunan bu teknoloji , telefonu 30 saniye kadar az bir zamanda tamamen şarj edebiliyor.

Sadece küçük bir sigara paketi boyutundaki aparat, telefonun arka tarafına yerleştiriliyor. Kendisine özgü bir enerji kaynağına ihtiyaç duyuyor. Diğer bir ifadeyle şu an kullanılan prizlerden veya USB bağlantısıyla şarj etme gibi bir durum söz konusu değil. Bunun nedeni ise geliştirilen bu teknolojinin aynı zamanda bio-batarya olarak isimlendirilmesi.Bataryanın bu denli hızlı bir şekilde şarj olmasının arka planında günümüz elektrik devreleri yatmıyor. Pilin hızlı şarj olma özelliği birtakım peptitlerden yapılmış olup , kendi dizilimini olulturan nano-kristallleri kullanmasına dayanmaktadır. Bu peptit ise, insan vücudunda birden fazla biyolojik biçimde kullanılmakta olan birçeşit organik bileşik olarak isimlendirebiliriz. Diğer bir deyişe bataryanın tasarım sürecinde insan vücudundan faydalanılmış.Bu ufak iletken maddeler ortalama 2.1 mm boyutlarındadır. StoreDot işte bu maddeleri bir yere toplayarak, bataryanızı 30 saniyede şarj etmenize imkan veriyor.

Bio-organik tarzdaki batarya teknolojisinin geliştirilmesi için yaklaşık 6.25 Milyon $ toplandı.

Lakin bu batarya henüz piyasaya sunulmaya uygun değil. Nedeni ise oldukça özel ve yüksek bir enerji kaynağına gereksinim duyuyor.Tel-Aviv’li genç mühendislerin açıklamalarına göre geliştirilme aşamasında olan bu batarya önümüzdeki sene içerisinde normal boyutlardaki bir telefonun içerisine yerleştirebilecek boyutlara indirgenebilecek. Üç yıl sonrasında da piyasaya sunulacak .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here