Bitcoin Hakkında Merak Edilen Herşey

0

bitcoint-nedirKısa bir ifade ile 21 milyon parçası olan bir puzzle. Gerçek anlamda ise henüz hiçbir devlet tarafından da fiziki kullanılmayan bir para birimi olarak ifade edilebilir. Farklı ülkelerde farklı para birimleri olsa da Bitcoin sizi evrensel bir para birimine kavuşturuyor. Kısacası Bitcoin ile internet ortamı gereçek anlamda bir sanal paraya ulaşıyor.

Paypal pek çok internet kullanıcısı tarafından biliniyor. Para alma, gönderme gibi işlemlerde tüm ülkelerden kullanılan bu yapı fazla masraf ücretleri nedeni ile kullanıcılarının canını sıkabiliyor. Bitcoin gerçek dünyada olmayan, taklidi olmayan bir para ortaya çıkarmış durumdadır. Kısa adı BTC olsa da uluslar arası piyasalarda XBT olarak bilinmekte ve borsalarda dahi alım satımı yapılıyor. Bitcoin internet üzerinden gerçekleştireceğiniz alımlarda kullanılabiliyor. Alışveriş siteleri yavaş yavaş ödeme seçeneklerinin içine Bitcoin seçeneğini eklemeye başladı. Kredi kartı kullanmayı güvenlik nedeni ile istemeyenlere bu yöntemle ödemeyi gerçekleştirmek oldukça cazip gelebiliyor. Ülkemizde pek bilinmese de özellikle Çin tam bir Bitcoin pazarına sahip, ayrıca ABD ve Rusya’da ünlü bir sandviç mağazası dahi bu yöntemle ödeme kabul ediyor. Bitcoin için para birimlerinde olduğu gibi düzenlenen resmi bir sembol bulunmuyor. 1 BTC için virgül sonrasında 8 hane bölünebilen bir yapı var. 0,001 BTC için mili bitcoin, 0,000001 için uBTC veya mikro bitcoin, 0,00000001 için ise Satoşi ismi kullanılıyor.

Bitcoin sanal para çalışmalarından aslında sadece bir tanesi denilebilir. Zorlaştırılmış algoritmalar vasıtası ile çözülmesi nerede ise imkansız zor şifreler oluşturarak sanal ortamda satışını yapmayı ve bunu yaygınlaştırma adımlarını atan bir sistem de denilebilir. Sistem şu anda kendi denetimini günlük 1000$ üzerine izin vermeyerek kara para aklamalarını önleme çabası içerisinde. Arkasında bir teminat yapısının bulunmaması ise gelecekte bu para birimini tehdit edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here