Bluetooth Teknolojisi İle Neler Yapılabilir?

0

Bluetooth, kısa mesafelerde kablo kullanımına ihtiyaç duyulmadan veri alış verişinin sağlanabilmesi için radyo frekanslarının kullanılması teknolojisidir. Başlangıçta cep telefonları ve diğer mobil cihazların kablosuz olarak birbirine bağlanabilmesi, aralarında iletişim kurulabilmesi için geliştirilen Bluetooth, günümüzde neredeyse tüm elektronik, teknolojik cihazın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Cihazlar birbirini görmese de Bluetooth aracılığıyla 10 metre ile 100 metrelik mesafeler arasında ses, görüntü, veri iletimi yapılabilmekte, haberleşme sağlanabilmektedir. Bluetooth özellikli cihazların kullanım alanları, boyutları, özellikleri değişip geliştikçe, Bluetooth teknolojisine olan ilgi de artmıştır.

Bluetooth Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Bluetooth, genel geliştirilme amacı gereğince kısa mesafeler arasında ücretsiz veri akışını, bilgi paylaşımını, iletişimi sağlamaya yarar. Ancak bu ifade Bluetooth teknolojisini açıklamaya yetmemektedir. Bunun için bluetooth teknolojisinin sunduğu imkânlardan en sık kullanılanlara göz atmakta fayda vardır.

  • Bluetooth, fare, klavye, yazıcı gibi pek çok bilgisayar biriminin bilgisayara bağlanmasına olanak verir.
  • Bluetooth teknolojisi; tıbbi araçlarda, barkod tarayıcılarda, test cihazlarında, trafik kontrol araçlarında veri alma ve tarama için kullanılır.
  • Dijital iki araç arasındaki veri alış verişi, bilgi paylaşımı Bluetooth ile gerçekleşir.
  • Araç kullanırken telefonla konuşabilmek ve aynı zamanda da güvenli bir yolculuk yapabilmek Bluetooth sayesinde mümkün olabilmektedir. Zira sürücü telefona dokunmadan, onu elinde tutması gerekmeden konuşmaktadır. Bunun için Bluetooth araç kiti edinmek yeterlidir. Bu araç kitleri tüm telefonlara uyumlu olarak üretildiklerinden telefonunun değiştiren kişinin araç kitini de değiştirmesi gerekmemektedir. Ayrıca araca her hangi bir zarar, hasar vermeden monte edilebilen Bluetooth araç kitleri, aracın müzik sistemine entegre olur ve çakmak prizine takılarak kullanılır, araç değiştirildiğinde de kolaylıkla yeni araca takılabilir.
  • Bluetooth kartları, kablosuz hızlı iletişim için tasarlanmaktadır. Bununla birlikte seri bir şekilde prototiplemeye olanak sağladığından dolayı Bluetooth kartları, breadboard, arduino ve çok çeşitli devrelerde rahatça kullanılabilmektedir. Kartların pin yapısı standart olduğundan istenilen her ortamda kolaylıkla kullanılabilir ve kontrol edilebilirler. Ayrıca pek çok Bluetooth kartının beraberinde bulunan jumper kablolar rahatlıkla bağlantı kurulmasını sağlar. Bu sayede Bluetooth kartlarını pek çok hobi projesinde, akademik alanda ve robotik biliminde kullanmak mümkündür.
  • Bluetooth teknolojisiyle kişilerin kendi klavyelerini de oluşturmaları mümkün olmaktadır. Klavye modüllü Bluetooth cihazları tıpkı normal klavye gibi 0 ve 12 arasında numaralanmış girişlere butonlar bağlanmasına ve bu sayede, ileri, geri, aşağı, yukarı gibi 12 adet tuşla diğer cihazla iletişim kurulmasına olanak verir. Bu Bluetooth kartları dijital dünyanın en yaygın kullanılan işletim sistemleriyle de uyumludur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here