Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

0

Ülkemizde görülen böbrek rahatsızlıkları arasında böbrek taşı rahatsızları ön planda yer almaktadır. Böbrek vücudumuzda kanı süzen ve filtreleyen bir organ görevi görmektedir. Bu esnada vücut için yararlı olan maddeler geri vücuda emilir ve diğerleri ise idrar yardımı ile vücuttan dışarı atılır. İdrar durumunun arttığı durumlarda, böbreklerde bulunan emilimi sağlayan bölgelerde kristaller tarzında birikir ve bu durum dada taş oluşumu başlamış olmaktadır. Böbrek taşı olan hastalar, böbrek taşı nasıl düşürülür? Konu hakkında bilgi sahibi olmak için doktora gitmekte yâda farklı kaynaklardan araştırma yapmaktadırlar.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür ve Tedavisi Nedir?

Böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler, taşın büyüklüğüne e yoğunluğuna göre farklı tedavi yöntemlerine yönlendirilmektedirler. Küçük olan taşlar bol sıvı tüketimi ile kendiliğinden düşürülebilmektedir. Büyük boyutlu taşlarda ise, uzman tarafından yapılacak olan taş kırma cerrahisi ile tedavi edilebilmektedir. Her iki durum dada sıvı tüketimi oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Kişiler bu rahatsızlığının olduğunu düşünüyorlar ise, mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Kendi başlarına yaptıklarına inandıkları tedavi yöntemleri ileride daha ciddi sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. En çok 30-50’li yaşlarda daha çok görülmektedir. Aile fertlerinde böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler var ise diğer bireylerde de %25 görülme riski olduğu araştırmalar neticesinde belirlenmiştir. Hayvansal protein ve lifli gıdalar bakımından zayıf beslenen kişilerde de böbrek taşı rahatsızlığının ortaya çıkma oranı yüksektir. Gece uyku esnasında, vücudun sıvı oranı az olacağından yatmadan önce mutlaka bol su tüketiminde taş dökme tedavisi gören hastaların daha hızlı sonuçlar almasını sağlamaktadır.

Netice itibari ile mutlaka, böbrek taşı rahatsızlıklarında en iyi ve doğru tedavi yöntemine hekimler karar verebilmektedir.

Kaynak : https://www.saglikkenti.net/bobrek-tasi-nasil-dusurulur.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here