Bölgesel Yağlanma ve Bölgesel Zayıflama

0

Bölgesel zayıflama genellikle incelme olarak bilinen vücudun belirli yerlerinde bölgesel zayıflama sağlanmasıdır. Yani tüm vücuda kilo verdirmekten ziyade, vücudun belirli kısımlarında zayıflama amaçlanır. İşte bu maalesef ki oldukça zordur. Çünkü insan vücudu kilo alırken de verirken de bunu vücuda orantılı bir şekilde dağıtır. Bu yüzden tek bir bölgeden kilo almak yani bölgesel zayıflama mümkün değildir.

Bölgesel Yağlanma

Yağlar genelde vücutta istenmese de en az kalbiniz kadar hayati önem taşır. Vücut ısısını sağlar, darbeleri çeker, kemik kırılmalarını engeller, cildi dolgun ve güzel gösterir. Daha pek çok faydası vardır. Ancak yine de yağlardan kurtulmak için bölgesel zayıflama herkesin hayalidir.

Yağ dokusu oldukça faydalıdır ancak belirli düzeyde olursa. Kadınlarda vücudun %30, erkelerde ise %25’inden fazlası yağ olmamalıdır. Daha fazlası hastalık anlamına gelecektir. Bu yağ hücreleri genelde vücutta orantılı dağılır. Ancak bazen bölgesel yağlanmalar görülür. Bölgesel zayıflama isteyenlerin temel sorunu olan yağlanmalar neden kaynaklanır?

Yağlanma Türü

Yağlanmalar bel ya da basen çevresinde olmak üzere iki çeşittir. Beldeki yağlanmalar daha tehlikeli ve hastalıklara açıktır. Bu yüzden bölgesel zayıflama belde fazlalığı olanların önceliği olmalıdır. Çünkü beldeki yağ hücreleri hem büyük hem de organlara yakındır. Bu da risk teşkil eder.

Belde yağlanmanın sebebi genelde insülin hormonal düzensizliklerdir. Bel çevresi kalınlaşmaya başladıysa şeker hastalığı konusunda tetikte olunmalıdır. Erken teşhis ve tedavi sayesinde bölgesel zayıflama ile uğraşmanıza gerek yoktur.

Basen çevresinde yağlanma varsa östrojen dengesizdir. Adet düzensizlikleri görülebilir. Üst gövdede fazlalık varsa kortizol hormonu yüksektir.

Sağlık Sorunlarından Kaynaklanan Yağlanma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yağlanmanın sebebi sağlık sorunlarınız olabilir. Bu durumda bölgesel zayıflama sonraki tercih olmalıdır. Hasta ilk olarak tevdi yöntemini seçmelidir. Tedavi oldukça zayıfladığını fark edecektir. Çünkü vücut normal döngüsüne kavuşur. Eğer hasta iyileşmeden bölgesel zayıflama tercih ederse kısa sürede eski haline dönecektir. Hastalar mutlaka önce sağlık sorunlarını iyileştirmeli ve daha sonra estetik kaygı gütmelidir. Bu yüzden hasta kontrol altında alındıktan sonra bölgesel zayıflama yöntemleri tercih edilebilir.

Bölgesel Yağlanma Olmaması İçin Ne Yapılabilir?

Hastalığınızı keşfettiniz tedavi oluyorsanız ya da bölgesel zayıflama yaptırdıysanız artık kaybettiğiniz yağları geri almamak için dikkatli olmalısınız. Bunun için yağ yakımı sağlayan yoğurt, greyfurt, yeşil çay gibi besinleri günlük beslenmenize ekleyin. Yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Yağ hücrelerinin beslenmesini saplayan karbonhidratlardan uzak durun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here