Cloudflare Ücretsiz SSL Kurulumu

0

Hyper Text Transfer Protocol(HTTP) yani Hiper Metin Transfer Protokolü anlamına gelir. Kısaca web sitelerinin tarayıcı üzerinde görüntülenmesini sağlar. HTTPS ise HTTP Secure yani güvenli hali olarak adlandırılır.

HTTPS bulunan siteler de adres çubuğunun sol tarafı yeşil ve güvenlidir yazısı ile gösterilir. Fakat bu yazı ile sitenin güvenilir olduğunu tam olarak söyleyemeyiz. Bu yeşil güvenli göstergesi cihazla site arasındaki bağlantının güvenli olduğunu belirtir. Siteye gönderdiğiniz her tür bilgi siteye şifreli olarak gönderilir.

İnternet sitesinde bulunan şifreli bir kısma yazdığınız herhangi bir şifre HTTPS sistemi ile şifrelenir. Örnek vermek gerekirse; Giriş yaptığınız andaki yazdığınız şifre “123123” olsun. HTTPS sistemi bu şifreyi kendi biçimine göre şifreler. Bu “123123” şifresi siteye “GfhswTwQ” olarak ulaşır. Bu ulaşan şifreyi site kendi çözer ve şifrenin “123123” olduğunu anlar. Bu siteye girmeye çalışan bir Hackerın çözmesi gereken şifre “GfhswTwQ”dir. Bu şifreyi çözme olasılığı da oldukça azdır.

Söylediğimiz gibi HTTPS sadece siteyle cihaz arasındaki bağlantının güvenli olduğunu göstermektedir. Eğer site bir dolandırıcı sitesiyse, bu güvenlidir yazısı size aldatmamalıdır. Sizin kredi kartı vs. bilgilerinizi kaydedebilir. Bu yüzden bilmediğiniz sitelerden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekiyor.

HTTPS sertifikası 40-50 TL gibi bir ücrete alınabildiği için bu yeşil güvenlidir yazısına aldanıp her siteye güvenmeyin. Bu yazımızdan sonra gereksizmiş bir şey gibi görünse de HTTPS sistemi gerekli bir sistemdir ve aradaki bağlantı önemlidir.

WordPress Siteye Ücretsiz HTTPS Nasıl Kurulur

Https için ücretsiz kurulum yapabileceğiniz en iyi servis, cloudflare.com adresidir. Buradan öncelikle hesap açıp sitenizin cloudflare adresine eklemeniz gerekiyor, eklemenin yapılabilmesi için domain firmanızdan size cloudflare tarafından verilen DNS adreslerini girmeniz gerekiyor. İşlemi yaptıktan sonra ne gibi yollar izlemeniz gerektiğini açıklayacak olursak.

  • 1- Cloudflare Crypto Aktif Edin.

Cloudflare panelinde bulunan Crypto sekmesine tıklayın ve SL kısmından Flexible seçeneğinin seçili olduğuna emin olun, eğer dns yönlnedirmesi sonucunda 12 saat geçmediyse siteniz hata verebilir panik yapmanıza gerek yok zaman içerisinde düzelecektir.

  • 2- WordPress Sitenize Eklentiler Kurmalısınız

Kurmanız gereken 2 adet eklenti mevcuttur bunlardan birincisi WordPress HTTPS (SSL) diğeri ise Cloudflare Flexible SSL ikisini de kurup aktif edin. Sonrasında wordpress panelinizin sol tarafında Ayarlar sekmesinin hemen altında HTTPS isimli sekme göreceksiniz, bu alana tıklayıp Proxy kımını YES olarak işaretleyip onaylayın.

  • 3- Site URL Ayarlayın

Sitenizin https olarak güncellenmesi için wordpress panelindeki AYARLAR / GENEL menüsüne girin, WordPress Adresi ve Site Adresi alanlarının başında bulunan http:// olan kısımları https:// olarak güncelleyin.

  • 4- Cloudflare Panel Ayarını Yapın

Sitenizde yukarıdaki ayarları tamamladıysanız ve cloudflare Cryto aktif olduysa sıra geldi eskiden http:// olarak görünen sayfalarınızı https:// şeklinde yönlendirmelerini yapmak, bunun için cloudflare panelinizde bulunan Page Rules sekmesini kullanıyoruz. Karşınıza çıkan sayfada Create Page Rule ikonuna tıkladıktan sonra ekranda ilk alana http://*.sayfaadiniz.com/* şeklinde kendinize göre düzenleme yapmanız gerekmektedir, sonrasında Add a Setting diyerek Always Use HTTPS seçeneğini aktif hale getirmelisiniz son olarak da Save and Deploy ikonunu basıp kayıt işlemini tamamlamalısınız işte hepsi bu kadar.

NOT: Eğer işlemler sonrasında bazı sayfalarınızda https:// varken güvenli değil olarak tarayıcınızda görülüyorsa büyük ihtimalle sayfanızda dış kaynaklı bir görsel mevcuttur bunu kaldırdığınızda sorun düzelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here