Çocukların Kemik Gelişimi

1
Little girl drinking milk

Çocukların Kemik, Zeka ve Vücut sağlığı açısından oldukça önemli olan süt ilk 6 ayda anne sütü ve sonrasında süt tüketiminin devamlılığı oldukça önemlidir.

Anne karnından itibaren yedikleri besinler bebeklerinin daha sağlıklı bir büyüme dönemi geçirmesi için tüm besinlerden almaları gerekmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinden doğumdan sonra ve çocukluk dönemlerinden kemiklerini güçlendiren, vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Çocuklar daha gelişkin ve daha sağlıklı olması için kemiklerini güçlendiren besinleri günlük besinleri içerisinde mutlaka tüketmeleri gerekmektedir. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde çocukların daha sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olması için anneler mutlaka süt ve süt ürünlerini fazlaca çocuklarına yedirmeleri gerekmektedir.

Çocukların Kemiklerini Güçlendiren Besinler

  • Çocukların kemiklerini güçlendiren ve hayatları boyunca içmekten vazgeçmemeleri gereken tek besin olan süt olmaktadır. Bebeklik döneminden hayatının sonuna kadar kişilerin mutlaka süt tüketmeleri gerekmektedir. İçtikleri sütler ile cilt yapılarında ve kemiklerinde hiçbir rahatsızlık olmamaktadır.
  • Yoğurt, süt ve süt ürünleri mutlaka çocukların kemiklerini güçlendiren en önemli besinlerden olduklarından sürekli tüketilmesi gerekmektedir.
  • Her öğünde mutlaka bakliyat besinlerinden de belli oranlarda tüketilmesi ile çocukların kemiklerinin güçlenmesi sağlanmaktadır.
  • Çocukların kemiklerinin güçlenmesi için ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerin mutlaka her gün birer avuç tüketilmesi gerekmektedir. Çocukluk döneminde yedirilen kuruyemişler ileriki yaşlarda zekâ gelişimlerini etki edebilmektedir.
  • Çocukların tüm besinleri tam olarak alması için sebze ve meyvelerden de fazla tüketmeleri gerekmektedir. Kemiklerin güçlenmesi ve zeka gelişimlerinin en önemli etkenleri olmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here