Dask Nedir

0

Deprem Sigortası Nedir?

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin geçmişinde maalesef çok sayıda ölümle sonuçlanan depremler meydana geldi. Depremi önemek mümkün değil. Ancak deprem anında meydana gelebilecek can kayıplarını minimuma indirgeyebilecek çeşitli önlemler alınabilir. Bununla beraber mal kayıplarını azaltmak da sigorta işlemi ile mümkün olabiliyor. İşte bu noktada dask nedir sorusu devreye giriyor.

Dask zorunlu olarak yaptırılması gereken deprem sigortasıdır. Zorunlu deprem sigortası 27 Eylül 2000 tarihinde 587 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe girdi. Artık konut ve işyeri sahiplerinin deprem sigortası yaptırması bu KHK ile zorunlu hale getirildi. Şimdiye dek bu sigortayı yaptırmayanlara cezai bir işlem uygulanmadı. Ancak pek çok prosedürde artık dask sigortasının olup olmadığına bakıldığı da unutulmamalıdır.

DASK Yaptırılmazsa Ne Olur?

Örneğin 2012 yılının Ağustos ayında Afet Sigortaları Kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanun kapsamında dask sigortası yaptırılmamış olan konutlara elektrik ve su aboneliği bağlanmıyor. Dolayısıyla bu konutlarda elektrik ve su kullanımı mümkün olmuyor. Buna benzer çeşitli yaptırımlar bulunduğundan deprem sonrası maddi zararları da minimuma indirgemek adına bu sigortanın yaptırılması öneriliyor.

DASK İçin Gerekli Olanlar

  • Ad ve soyad
  • TC kimlik numarası ve vergi kimlik numarası
  • Telefon numarası
  • Açık adres
  • Binanın inşaat yılı, toplam kat sayısı ve yapı tarzı
  • Meskenin yüz ölçümü
  • Binanın mevcut hasar durumu

Bu bilgiler sigorta işlemi kapsamında sizden istenecek. Kısa sürede poliçeniz hazırlanarak dask sigortanızı yaptırmanız mümkün olabiliyor. Hem zorunlu deprem sigortasına hem de dask yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlere dair tüm bilgileri Generali internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Konuya dair detaylı bilgi edinmeniz deprem sigortasının önemini de çok daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Generali internet sitesinden deprem sigortası yaptırmanın avantajlarını da öğrenmeniz mümkün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here