Dijital Dünyada Bilgilerinizi Korumanız için Alabileceğiniz Önlemler

0

Dijital güvenlik, teknoloji çağında dikkat etmeniz gereken en temel konular arasında yer alıyor. Finansal konularda ve kişisel bilgileri içeren özel alanlarda işlemlerin bilgisayarlar ve cep telefonları aracılığıyla yapılması, cihazlardaki güvenlik önlemlerinin en üst seviyelere çıkarılmasını da gerektiriyor.

Bireysel Önlemler Neler?

Dijital ortamda gerçekleşecek olan işlemlerin üçüncü şahıslar tarafından gözlemlenememesi için almanız gereken önlemler vardır. Bunun için bilgilerinizi en iyi şekilde korumalısınız. Cüzdan, pasaport veya cep telefonu gibi kişisel bilgilerinizi içerebilecek olan fiziksel varlıklarınızın güvenliğinden olarak işe başlamalısınız. Bu eşyalarınız çalındığı zaman dijital dünyadaki bilgilerinize de erişilebilmesi mümkün hale gelebilir.

Çağrı merkezi çalışanı olarak kendisini tanıtan ve dijital bilgilerinize ulaşmak isteyen kişiler olabilir. Bunun için telefon ile sizi arayan kişilerle finansal veya kişisel bilgilerinizi paylaşmamaya özen göstermelisiniz. Bilgisayarınızdaki bulunan ya da akıllı telefonunuzda yer alan yazılımların güvenliğinden emin olmalısınız. Antivirüs programı kullanıyorsanız bu programları sık sık güncellemelisiniz.

E-posta açacağınız zaman bu postaların hangi adresten geldiğine bakmalısınız. Gönderenlerini tanımadığınız e-posta içeriklerini asla açmamalısınız. Özellikle e-posta içerisinde bir bağlantı yer alıyorsa bu bağlantılara tıklamamalısınız. Güvenilirliğinden emin olmadığınız internet sitelerine herhangi bir bilginizi vermemelisiniz.

Findeks Takipçi Nedir?

Alabileceğiniz bu basit önlemlere ek olarak isterseniz Findeks Takipçi uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Bilgileriniz güvenli olmayan dijital ortamlarda yer aldığı zaman haberdar olabilmenizi sağlayan bu sistem son derece güvenilirdir. Kredi kartı numaranız, TC kimlik numarası, pasaport ve ehliyet numarasıyla beraber IBAN ve cep telefonu numaranızı da takip altına alan Findeks Takipçi, özel algoritmasıyla detaylı bir tarama yapar.

Tarama sonrasında size ait olan bu tür bilgilere denk gelindiği zaman sizlere tercihinize göre SMS ya da e-posta üzerinden bilgilendirme yapılır. Bu noktada ne yapmanız gerektiğiyle alakalı olarak da yönlendirmeler yapılır. Bilgilerinizin güvenilir olmayan dijital ortamlarda yer aldığından erken dönemde haberdar olursanız olumsuz durumların önüne geçebilmek için daha fazla zamana sahip olabilirsiniz. Böylelikle kötü sonuçların meydana gelebileceği durumlara karşı sıkı bir önlem almış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here