Dijital Pazarlama Nedir ve Önemi Nedir?

0

diji pazarlamaDijital pazarlama, interaktif ortamda yapılan her türlü satış işlemini ifade etmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji, insanları yeni arayışlara sürüklemektedir. İnternetin her haneye girmesi, ulaşılabilirlik oranının artması, zamanın önemli hale gelmesi ile birlikte, alışverişinde dijital ortama taşınmasına sebep olmuştur. Taşınabilir bilgisayarlar ve mobil özellikli akıllı telefonların yaygınlaşması ile internet bağlantısının her ortamda yapılabilmesi, dijital pazarlama ortamının yaratılmasını sağlamıştır.

Geçmişte ürünlerini kapı kapı dolaşarak satan firmalar, internetin yaygınlaşması ile daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için dijital pazarlama platformlarını oluşturmaya başlamış, buna da oldukça fazla bütçe ayırmışlardır. İnternet ile tüketiciye ulaşmak hızlı ve sayıca daha fazladır. Aslına bakarsanız bu şekilde pazarlama yapmak, maliyet açısından da avantajlıdır. Dijital pazarlamayı, bir internet sitesi kurarak yapabileceğiniz gibi, mail ve sms yoluyla tüketicilere ulaşarak ta yapabilirsiniz. Bunların dışında unutmamanız gereken en etkili yol sosyal medyadır. Sosyal medyanın hızlı ve anında etkileri sebebiyle, ürünlerinizin tanıtımını yapabilir, adeta bir satış fırtınasına tutulabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın firmalara olan faydası, marka bilinirliğini arttırması ve satışların yükselmesi olarak yansıyacaktır. Geleneksel pazarlamanın yanında, daha fazla kitleye ulaşılması, dijital pazarlamayı cazip hale getirmiştir. Dijital pazarlamanın satış yöntemi olmasından ziyade, iletişimi sağlaması, bilgilendirme yapması sebebiyle satışlara sebep olduğunu söylemek daha doğrudur. Dijital pazarlama stratejilerini, tüketicilerin istekleri doğrultusunda hazırlayan kurumlar, satışlarını arttırmanın en doğru yöntemini bulmuşlardır. Sosyal medyanın nimetlerinden yaralanarak, hazırladıkları internet sitelerinde, yeterli satış rakamlarına ulaştıkları söylenebilir.

Gelişen teknolojiden nasibini almayan firmaların, gelişmesi, büyümesi mümkün değildir. Rekabet ortamından pay kapmak için, mutlaka tüketici değerlerini bilmek ve uygulamak gerekecektir. Dijital pazarlama yöntemi kurumlara bu olanağı sunan önemli bir değerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here