Dijital Pazarlama

0
15
Okuma

 diji pazarlama 2Teknoloji ve internetin gelişmesi ile birçok iş sektörü internete taşınmıştır. İnternete taşınan bu sektörler daha çok müşteriye ulaşılabilir hale gelmiştir. Gelişen internetin özelliklerinden yararlanılarak dijital pazarlamaya başlanması beraberinde birçok sektörün gelişmesine ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasına önayak olmuştur. Bu yönüyle dijital pazarlama yeni ticari soluklar arayan ticaretle ilgili kişiler için çok çok önemlidir. Dijital pazarlamayı daha iyi tanıyabilmek için soru cevap şeklinde açıklamak daha etkilidir.

Dijital pazarlama nedir ve etkileri nelerdir? Dijital pazarlama internet, telefon gibi kaynaklar kullanılarak yapılan pazarlamadır. Bu pazarlama daha az maliyet ile daha çok müşteriye ulaşılmasını sağlamaktadır. Daha az maliyet ile daha çok müşteriye ulaşılması normal pazarlamada pahalı olan ürünlerin daha uygun fiyatlara alıcılara satılmasını sağlamaktadır. Dijital pazarlama maddi yönden hem satıcıya hem de alıcıya olumlu yönde etki etmektedir.

Dijital pazarlamanın artı yönleri nelerdir? Dijital pazarlama esnasında fiziksel bir iş yerine genelde hiç gerek duyulmaması ya da sadece bir fiziksel noktaya gerek duyulması sebebiyle daha ekonomik bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama ile daha çok müşteriye ulaşılması da bu pazarlama çeşidinin diğer bir artı yönüdür. Bunun yanı sıra dijital pazarlamadan yararlanan alıcılara da birden çok ürün alternatifi sunulması çeşitlilik bakımından dijital pazarlamanın artı bir yönüdür.

Dijital pazarlamanın farklı iş kolları yaratması nedir? Dijital pazarlama sanal ortamda yapılan bir pazarlama olduğundan ne kadar çok kişiye ulaşılırsa o kadar iyidir. Bu sebeple bir alışveriş sitesi dijital pazarlama yaparken kendisi reklam çalışması yürütürken diğer yandan satış ortaklığı programı ile başkalarına da kendi reklamını yapma fırsatı sunmaktadır. Satış ortaklığı programı dijital pazarlamanın yarattığı farklı bir iş koludur. Dijital pazarlama yapan kişiler ürünlerini satarken diğer site sahipleri de reklam çalışması ile hizmet vermektedir. Böylece dijital pazarlama internet reklamcılığı sektörünü ortaya çıkarmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here