DNA – Babalık Testi Hakkında Merak Ettikleriniz

0

Babalık testi yaptırmak isteyen bireyler genellikle şüphe ile ilişkili durumlarda bu teste başvurmaktadırlar. Ülkemizde genellikle yaz aylarında yani yazı takip eden aylarda bu teste talep fazla olmaktadır.

Tek yumurta ikizleri dışında herkesin DNA yapısı birbirinden farklıdır. DNA anne ve babadan yarı yarıya alınan özelliklerle ortaya çıkar. Ortak DNA yapısına sahip bireyler anne baba ve çocuktan oluşur. Babalık testi başvuruları da akrabalık ilişkileri, biyolojik baba olup olmadığı teşhisi için olmaktadır.

Babalık testi nasıl yapılır? Anne ve babadan çocuğa geçen gen yapısında en az 15 genetik aktarım incelenmektedir. Baba ve çocukta ortak olması gereken 15 özellik incelenerek eşleştirilmektedir. Bu genlerde eşleşme olduğunda %99,999 oranında biyolojik baba onayı verilmektedir, ancak eşleşme olmadığı durumlarda sonuç oranla negatif değerlendirilmektedir. Bu testi yaptırmak için resmi anne ve babanın izni gerekmektedir.

Babalık testi için alınan kan örnekleriyle inceleme yapılmaktadır. Annelik testi için yani çocuğun hastane de karışmış olma ihtimaline karşılık anneden de istenilirse kan örneği alınabilir. Anne karnındayken de DNA testlerinin yapılabilmesi mümkündür.

Annelik testi ya da babalık testi psikolojik açıdan baktığımızda kararı zor verilen ya da sonucunda nasıl davranılacağını bilmediğimiz durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Test sonucu yaklaşık 20 günde çıkmakta olup, olumsuz sonuçlarda kişilerin psikolojik çöküntü yaşadığı da sıklıkla gözlemlenmektedir. Bu sebeple böyle bir karar verirken her açıdan kendinizi hazırlamalısınız.

DNA testleri genellikle mahkeme kararları ile yapılmaktadır. Babalık davalarında önerilen testler için sonuçlar noter onaylı olarak mahkemeye sunulmaktadır. Hukuka intikal etmiş durumlarda bu şekilde sonuçlar verilmekte olup, velayet ya da boşanma davalarında da sıklıkla annelik testi ya da babalık testine başvurulmaktadır.

DNA testi her hastanede yapılamamaktadır. Bunun için özel cihazlar ile inceleme yapıldığından her hastanede ulaşılması mümkün değildir. Bazı hastaneler anlaşmalı laboratuarlarla test yapmaktadırlar. Ancak Galata Tıp hastanesinde ileri teknoloji cihazlar sayesinde hastanenin kendi bünyesinde bu testi güvenle yaptırabilirsiniz.

Yaşadığınız aile sorununuz ya da şüpheleriniz varsa http://www.galatatip.com.tr/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here