Dukan Diyeti ile 1 Haftada 3 Kilo Vermek Hayal Değil

0

dukan-diyetiDiyet, her kadının hayatının bir bölümünde fazla kilolarından kurtulmak için uyguladığı bir kısıtlı beslenme düzenidir. Günümüzde gazetelerde, televizyonlarda ve internette bir sürü diyet tarifi bulabiliriz. Ancak bu diyetlerin hangisinin bize uygun olduğunu bilemeyiz. Bu nedenle de her diyeti uygulamak doğru bir alışkanlık değildir.

Diyet deyince aklımıza son dönemlerde oldukça meşhur olan Dukan diyeti gelir. Dr. Pierre Dukan tarafından kitap olarak çıkartılan bu diyetin özelliği, protein ağırlıklı beslenerek kilo verdirmesidir. 2011 yılında başlayan bu serüven, ünlülerinde yoğun olarak tercih ettiği bir diyet olma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde de sanırız bu kadar meşhur oldu. Kitapta diyet hakkında bilgilere ulaşmak mümkün oluyor. Çok fazla özveri ve sabır da diyetin bir diğer özellikleri olarak dikkat çekiyor. Diyeti kısaca anlatacak olursak, dört tane evreden oluşuyor. Birinci evre olan atak evresi, diyet yapacak olan kişinin boyu, kilosu gibi durumları dikkate alınarak 3 veya 4 gün boyunca saf proteinle beslenmesi sağlanıyor. Ancak bu proteinin de bazı kıstasları var, örneğin tabuk eti yiyebiliyorken derisini yemek yasak. İkinci evresi, seyir evresi. Bu evre kişi, ulaşmak istediği kiloya kadar devam ediyor. Bu evre kişiden kişiye göre değişiyor. Kitabı okuduğunuzda daha iyi anlayacağınız bu evrede, 1 gün saf protein, 1 gün saf protein+ sebze ile beslenebilirsiniz. Ya da 5 gün protein, 5 gün protein+ sebze ile beslenebiliyorsunuz. Bu konuda dediğimiz gibi her kişiye farklı süreler uygulanmaktadır. Daha az kilo vermek isteyenler için daha farklı süreler, fazla kilo vermek için ise daha uzun süre bu evre sürebilir. Üçüncü evre, güçlendirme evresi. Bu evrede sebze biraz daha fazla var. Bir de bu evrede diyet yapanlara bir ödül niteliğinde haftada bir ya da iki kere istediğini yeme özgürlüğü var. Ancak burada önemli olan bu ödül sadece bir öğün için geçerli. Son evre ise koruma evresi. Artık sadece bir gün saf protein ile besleniliyor onun dışında istenilen şeyler yenilebiliyor. Yine üzerinde ısrarla duracağımız konu, bu diyetin süresinin kişiden kişiye göre değişmesi. Kimisi için 2 ay gibi bir sürede biterken, kimisi için 5 ay sürebilmektedir. Bu konuda rehberiniz Dukan kitabı olacaktır. Bir de önemli noktalardan bahsedecek olursak, her gün mutlaka 1,5 kaşık yulaf kepeği  tüketmek gerekiyor. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin, her gün mutlaka yenmek zorunda. Bunun yanında her gün 20 dakika yürümek ve en az 1,5 litre su içmek de zorunluluklar arasında.

Tüm bu saydıklarımız Dukan diyetinin temeli. Ancak uygulamada sorunlar ve sıkıntılar çıkmaktadır. Bunu dukan diyeti yapanların tecrübelerinden anlayabiliriz. Bu nedenle size tavsiyemiz, az kilo vermek istiyorsanız bu diyeti doğru bir şekilde uygulamanız. Çünkü fazla kilolardan kurtulmak için en iyisi doktor gözetiminde yapılan diyettir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here