E-Devlet Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2

e-devlet-bilinmesi-gerekenlerE-devlet sistemi, tüm kamu sistemlerinin tek bir elden vatandaşlara sunulmasını sağlayan bir hizmettir. bu sistemin kurulmasındaki amaç ise vatandaşların devlet hizmetlerini kolay yoldan, hızlı, kesintisiz, güvenli ve kaliteli bir şekilde elde etmelerini sağlamaktır. E-devlet, kamu hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden erişim sağlar. Kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan hizmetlerle ilgili doğru ve güncel bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. E- devlet’ e tek bir kimlik doğrulaması ile bir çok hizmete ulaşabilirsiniz. E- devlet üzerinden sunulan hizmetlere vatandaşlar özel şifre, elektronik imza ya da mobil elektronik imza gibi doğrulama araçları kullanılarak, kişisel bilgiler sadece ilgili vatandaşlara e- devlet üzerinden sunulmaktadır. E- devlet üzerinden verilen hizmetleri ise kısaca şöyle özetleyebiliriz; bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollar, güncel bilgiler ve duyurular, kurumlardan vatandaşlara mesajlardır.

Vatandaşlar, elektronik hizmetler için kamu kurumlarına herhangi bir vergi, resim veya harç ödenmesi öngörülmemişse ödeme yapmazlar. E- devlet’ten yararlanabilmek için sadece sizin görebildiğiniz, 3. kişilerden korunmak için PTT’den taahhütname imzalayarak aldığınız e- devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifreyi de herhangi bir PTT şubesinden kimliğinizi ibraz ederek 1 TL karşılığında alabilirsiniz. Hiçbir vatandaş başkasının kimliğiyle başkası adına şifre alamaz. Vatandaşlar e- devlet sistemini iki şekilde kullanabilirler. İlki bilgilendirme amacıyla içeriklere erişim için www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmek yeterli olacaktır. İkincisi ise e- devlet üzerinden sunulan entegre elektronik kamu hizmetleridir. Entegre elektronik hizmetlere erişim için şifre, e- imza veya mobil imza gibi doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulur. Bu doğrulama araçlarını kullandıktan sonra aynı adresten pek çok entegre elektronik hizmete ulaşabilirsiniz. Ayrıca özürlü vatandaşlarda e- devlet hizmetlerinden kolayca yararlanabilmeleri adına özel tasarıma sahiptir.

2 YORUMLAR

  1. Şuan e-devlet şifresi almak için postaneye kaç tl ödeniyor ve diyelim ki şifremizi kaybettik bunun için ne kadar ücret ödememiz gerekiyor ?

  2. ben de geçen hafta girmeye çalıştım ama şifremi bir türlü bulamadım sonra yapacak birşey yok diye ptt ye gidip aldım 2tl ücret aldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here