Ekran Kartlarını Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Günümüzde bir çok bilgisayarda paylaşımlı ekran kartı bulunmaktadır. Bir çok kişi bilgisayarında paylaşımlı ekran kartının olduğunu öğrendikten sonra küçük bir araştırma yapar ve paylaşımlı ekran kartının daha kötü olduğunu anlar.

Paylaşımlı ekran kartları bilindiği üzere ana karttan bellek yardımı alır. İlk görüşten son derece kötü izlenim bırakan paylaşımlı ekran kartı, nanometre yapıya sahiptir fakat performansı kötüdür. Nanometre ölçüye sahip olması geç ısınması yönünden avantajlıdır fakat soğutucusu yoktur ve ısındığında ya bilgisayarı resetler yada kitler. Raster işlem birimleri çok azdır ve buda ekran kartının grafik tanımlamasını son derece yavaşlatır. Paylaşımlı ekran kartlarının bant genişliği kısıtlıdır ve bellek genişliği oldukça düşüktür. En avantajlı yönü ise güç tüketimi yapmamasıdır.

Paylaşımsız ekran kartının ise paylaşımlı ekran kartına göre birçok avantajlı yönleri vardır.

Öncelikle, kendi ram belleğini kullanır ve ek olarak bilgisayar belleğinin çok az bir kısmını paylaşımlı olarak kullanır. Paylaşımsız ekran kartı, paylaşımlıya göre daha büyük bir nanometre ölçüye sahiptir ve buda performansının yüksek olduğu demektir. Dezavantajı ise daha erken ısınmasıdır. Raster işlem birimleri fazladır ve buda ekran kartının grafikleri daha erken tanımlamasına yardımcı olur. Bant genişliği daha yüksektir ve bellek genişliği oldukça büyüktür. Güzel bir soğutma sistemine sahip olan paylaşımsız ekran kartları, yüksek ısıları bile idare edebilme yeteneğine sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here