Ekranı Kırık Telefondan Rehber Nasıl Kurtarılır?

1

Ekranı kırılan telefonlar, kullanıcılarının başlarına sorunlar açabilir. Kırılan telefonlarda en çok zorlanılan noktalardan birisi de, telefon içerisinde yer alan rehber ya da verilerin kurtarılmak istenmesidir. Ekranı kırılan ya da kararan telefonlarda rehber ya da diğer verilerle alakalı problemler yaşanmaması açısından bazı uygulamalar geliştirilmiştir. Bu uygulamalar verilerin sağlam telefona aktarılabilmesini ve rehberin telefondan kurtarılabilmesini sağlar.

Bu nedenle çok büyük önem arz eder. Özellikle telefonla sürekli iç içe olmak zorunda olan kişiler için bu durum daha önemlidir. Kırık bir ekrandan verileri kurtarmak biraz zor bir işlem olsa da geliştirilen uygulamalar sayesinde rehberi kurtarmak mümkündür. Ekranı olmayan bir telefona, bilgisayardan bağlanma imkanı sunan uygulamalar vardır Bu uygulamalar sayesinde rehber telefona geri yüklenebilir.

Ekranı Kırık Telefondan Rehber Kurtarma Yolları

Bu tarz konular genel olarak insanların başına geldikten sonra araştırılır. Telefonunuzun ekranı tamamen karardıktan ya da kırıldıktan sonra çok doğru bir yol izlemelisiniz. Kies programı bu tarz sorunların yaşandığı zaman kullanılabilecek alternatif uygulamalar arasında yer alır. Telefonu Usb kablo ile bilgisayara bağladıktan sonra, telefona uygun olan Kies programı çalıştırılır.

Sekmelerden yedekle/geri yükle seçeneği tercih edilir ve rehber yedeğe bu şekilde alınabilir. Alınan yedeklerinizi bilgisayarda C:\kullanıcılar\KullanıcıAdı\belgeler\samsung klasöründe bulabilirsiniz. Rehber yedeği yapan kişileri dikkat etmesi gereken durumlardan birisi, yedekleme işleminin sadece telefonda kayıtlı kullanıcılar için yapılabilmesidir. Simkart ya da Gmail üzerinde bulunan numaraların yedeğini bu uygulama ile almanız mümkün değildir.

Kısmen Kırılan Telefona Nasıl Bir Yöntem Uygulanabilir?

Eğer telefon ekranınızın sadece bir bölümü kırılmış ve ana menü tuşu çalışmıyorsa, bazı özelliklerini evreye sokarak rehber yükleme işlemlerini yapabilirsiniz. iPhone telefonlarda bulunan Assistive Touch özelliği böyle durumlar için vardır ve hayat kurtarıcıdır. Bu özellik sayesinde ekranda bir ana menü tuşu oluşur ve işlemler bunun üzerinden yapılabilir. Assistive Touch’u etkin hale getirebilmek için, Ayarlar bölümünden genel, daha sonra erişim bölümleri seçilir. Etkileşim menüsünden AssisTouch özelliği seçilir Kontrol merkezine ulaşarak yedekleme işlemi yerine getirilebilir.

Androidler de Rehber Yedekleme Nasıl Yapılabilir?

iPhone telefonlarda bulunan klavye özelliği Androidlerde de vardır ve önemli açıdan yardımcı olur. Usb klavyeyi ya da Bluetooth’la çalışan fare, OTG kablosu yardımıyla bilgisayara bağlanır.

Daha sonra sırasıyla şu işlemler uygulanır;

  • Cihaz ekranında beliren imleç yardımıyla cihazın ayarlar menüsüne ve hakkında bölümüne gidilir. Buradan Build Number özelliğine erişilir.
  • Bu işlemden sonra telefon bir geliştirici olarak algılanır ve geliştirici seçeneğiyle yeni bir kısma geçilir.
  • Açılan menüden Usb kısıtlaması kaldırılır ve MTP yardımıyla verilere erişilebilir.
  • Bazı durumlarda ise bunların hiç birine gerek olmaz ve sadece elle bir yedekleme yapılabilir.

Telefonlara Hangi Durumlarda Rehber Yedekleme İşlemine İhtiyaç Duyulur?

Telefonlar çeşitli şekillerde kırılabilir ve bu da rehber yedeklemesi işleminin yapılmasını gerektirebilir. Telefonun ekranı kısmen bozulmuş fakat ana menü kısmen çalışıyorsa rehber yedeklemesi yapılabilir. Ana menü tuşu çalışmıyorsa ya da telefonun ekranı hiç çalışmıyorsa, rehber yedeklemeye ihtiyaç duyulabilir. Telefonunuz Android bir işletim sistemine sahipse ve klavye tekniğine ihtiyaç duyulan bir sorun ortaya çıkmışsa rehber yedeklemesi gerçekleştirilebilir.

Eğer ki bu işlemlerden herhangi birini uyguladınız fakat hiç bir şekilde bir sonuç alamadıysanız da, telefonunuza daha profesyonel ellere bırakmalısınız. Böylece kendi getiremediğiniz rehberinizin başkaları yardımıyla telefonunuza ulaşmasını da sağlayabilirsiniz. Telefon ekranları çok hassas yapıya sahip olduğu için, bu tarz durumların olması günden güne artış göstermektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here