Erica: Bugüne Kadar Üretilen En Gerçekçi Robot

1

Dr. Dylan Glas’ın tasarladığı Erica tıpkı insanlar gibi mimik ifadeleri, akıcı konuşması ve konulara alakalı verdiği cevaplarla adeta bir insan gibi davranıyor. Erica’ya sorulan ne yapmak istersin gibi bir soruya verdiği cevap bir çok insanın verdiği cevap gibi “dünyayı dolaşmak istiyorum” oluyor.

Gelişen teknolojiyle beraber robotlar zaman geçtikçe gelişmekte ve her geliştiğinde de, insanlara daha çok benzemekte. Bu robotlar gelişme kat ettikçe insanların yerini almakta ve insanların görevlerini üstlenmekte.

Hiroshi Ishiguro robot yapımı konusunda uzun yıllardan beridir gözleri üzerine çekmektedir. Hiroshi Ishiguro’nun yeni icadı olan Erica diğer robotlardan oldukça farklı. Erica konuşabiliyor ve çeşitli mimikleriyle görenleri şaşırtıyor. İnsanların dostu olmayı başaran Erica insanlara fikirler vermekle beraber insanlarla ilgileniyor.

Beden Dilini En İyi Kullanan Robot

Özellikle ilgi eksikliği yaşayanlar için oldukça iyi bir dost olan Erica bütün testlerden başarıyla geçti. Surat yapısı da, konuşma ve mimik özelliği gibi oldukça dikkat çekmekte. Erica’nın gözleri çekik ve derisi insan dersine oldukça benzemekte. Erica konuşan insanların suratına bakarak onları dinlemekte ve cevap vermekte. İlk bakışta insandan farklı olmayan bu robot, günümüzün en çok konuşulan robotudur.

Robotun son günlerde oldukça fazla videosu sosyal medya hesaplarında paylaşılmakta ve görenleri şaşırtmakta. Bu robotu gören insanlar robotların dünyayı ele geçirmesine az kaldı, artık bize gerek yok gibisinden yorumlarda bulunmakta. Özellikle otellerde iletişim amaçlı kullanılabilecek bu robot, insanlara çeşitli sorular yönelterek onlarla konuşmayı ve iletişime geçmeyi başarmakta. Şimdilik robot dil olarak sadece İngilizceye uyarlanmış olarak görünmekte. Bu robotun ardından ne gibi özelliklere sahip robotlar geliştirileceği belli değil ama, bir sonraki robotun insan kadar akıllı olacağı gözler önünde.

Türkçe Alt Yazılı Robot Erica İle Sohbet Videosu

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here