Euro Ne Olur, Düşer mi Çıkar mı?

1

Avrupa Birliğinin para birimi olan Euro birçok ülke parasına göre en istikrarlı para birimidir. Euronun bu durumu yatrırımcıları kendisine çekmiş ve uzun yılar dolar karşısında bile en güvenilir yatırım aracı olmuştur. Ancak Avrupa Birliğindeki çalkalanmalar, Avrupada baş gösteren ekonomik kriz ve birliğin dağılma endişesi taşıması nedeniyle Euroda son zamanlarda hiç görülmeyen bir değer kaybı yaşıyor. Euronun kaybı karşısında yatırımcılar endişelenerek bu alandan yatırımlarını çoktan çekmeye başladı. Yatırımcıların bu paraya karşı ilgisiz kalıp yatırımlarını çekmeye başlamasıyla birlikte Euro değer kaybını daha da hissedilir bir şekilde yaşıyor.

Uzun Vadede Euro Ne Olur?
Bir çoğunuz euro düşer mi yoksa yükselir mi diye merak ediyorsunuzdur. Uzun vadede Eurodan beklenilen daha da değer kaybedeceği yönünde. Krizle başa çıkmayan ülkeler birliğin amacını sorgulamaya başladı bile. Euro güvenilir bir yatırım aracı olmaktan çıkar mı sorusunun cevabını uzun vadede bilemiyoruz. Türk lirası karşısında hala çok önemli bir yere sahip olan Euro gelecekteki siyasi bunalımlardan büyük derecede etkilenecek. Çünkü birliğin en önemli üreticilerinden olan Almanya’nın kendi parasına tekrar döneceği bile konuşuluyor. Kar dağıtımında öncü sırada olan Almanya’nın bu çıkışı karşısında Euro değer kaybetmeye devam etti. Uzun bir zaman çok istikrarlı bir şekilde yükselen Euro yabancı yatırımcıların artık ilgisini çekmiyor.

Euro Mu Dolar Mı?
Şüphe yok ki uluslararası piyasaların durumundan hemen etkilenip tepki gösteren dolar son zamanlarda Euronun yerini almaya başladı. Yatırımcıların Euronun değer kaybetmesi dolayısıyla borsada dolara yatırım yapmaya başlamaları daha çok dolarda yükselme etkisi yarattı. Çok hassas bir dengede olan doların istikrarlı bir yatırım aracı olduğu söylenemez. Ancak buna karşılık değer kaybetmesine rağmen Euro, piyasalardan hemen etkilenmesine rağmen dolarda Türk yatırımcısının iki gözdesi durumunda.

Euro Mu Altın Mı?
Altın tüm zamanların ve tüm yatırımcıların birinci tercihi durumundadır. Altını kıymetli yapan değerinin piyasalar karşısında etkilenmemesidir. Zaman zaman düşüşler yaşasa da bir yıl gibi kısa bir zaman diliminde bile çok önemli yükselmeler yaşarak tüm yatırımcıları kendine çekmiş durumda.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here