Facebook Yüz Doğrulama Teknolojisi Geliştirdi

0

facebook yüz tanıma teknolojisiSosyal ağlar içerisinde önemli başarılara imza atan Facebook, getirdiği her yenilik ile kullanıcı sayısını artırıyor. Bu yeniliklerden bazıları başlarda beğenilmese de sonrasında kullanıcılarının vazgeçilmezi olabiliyor. Başarısında önemli pay sahibi olan yeniliklerden biri de kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu yüz tanıma teknolojisi.

Ülkemizde son yaşanan gelişmeler sonrasında Twitter, Yotube gibi siteler kapanırken Facebook için de kapatılma tehlikesinden söz ediliyor. Alınan bu kararlardan dünya devi firmaların değil ülkemizdeki kullanıcıların etkileneceği bir gerçek. Bu dünya devleri hala gelişmeye ve kendilerini geliştirmeyi sürdürüyor. Özellikle Facebook tarafından geliştirilmiş olan yüz tanıma teknolojisi pek çok teknoloji devi firmayı bile kıskandırıyor.  Fotoğrafları tanımada bu teknoloji, oldukça yüksek bir oran olan %97.25’lerde doğru bir biçimde fotoğrafları tanıyabiliyor. İnsanlarda bile yüz algılamasının %97.53 seviyesinde olduğunu söylesek sanırım bu oranın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Deep learning adındaki yeni bir yapay zeka teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş olan bu fotoğraf tanıma tekniği farklı ışıklandırmalarda dahi bu yüksek orana ulaşabiliyor. Fotoğraf üzerindeki tanımasını istediğiniz kişiyi söylüyorsunuz ve o kişi fotoğrafta farklı yönlere bakmış olsa da tanımayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Facebook bu teknolojiyi kendi bünyesinde hazırlamış ve ismine de Deep Face adını vermiş. Bu teknoloji ile en başta verilen yüzün üç boyutlu haritası hazırlanıyor. Sonrasında yüzde yer alan karakteristik özellikler filtreleme işlemi gerçekleştiriliyor. Yüzün açısı öne bakacak şekilde ayarlanıp iki farklı fotoğraftaki kişilerin aynı kişi olduğu sorgusu yapılıyor.

Facebook tarafından geliştirilen teknolojinin yakın zamanda eklediğimiz fotoğrafların otomatik biçimde etiketlenmesi olarak karşımıza çıkabilir. Haziran ayı içinde DeepFace tanıtımı yapılacağı Facebook tarafından açıklandı. Ancak Facebook şu anda bile 2010 yılından beri bir yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Yakın zamanda geliştirilen DeepFace teknolojisi ile Facebook resimlerinizde otomatik olarak sizin yüzünüzde tanınabilir. Bu teknolojinin de Facebook ile sınırlı kalmayacağı şu anda bile ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here