Foursquare Nedir, Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kullanılır?

2

foursquare-ne-ise-yararGünümüzde internette olmak demek bir anlamda sosyal ağ ortamlarında yer almak anlamına geliyor. İster kişisel kullanıcı olun ister firma olun sosyal ağ platformları olan Facebook, Twitter gibi ortamlarda yer almanız ve faal olmanız gerekiyor. Hatta anlık olarak takipçilerinize durumunuz hakkında bilgilendirmeler yapmanız gerekiyor. İşte bu bilgilendirmeleri yapabilmenizi sağlayacak uygulama nedir diyorsanız Foursquare yanıtı verilebilir. Aslında başlı başına sosyal ağ platformu olan uygulama, mobil cihazları hedefleyerek ortaya çıkarılmış ve GPS teknolojisi ile bulunulan yeri haber verebilmenizi sağlıyor.

Artık cep telefonu sahibi olan hemen herkes, akıllı olması için bütçesini zorlayıp son teknolojiye sahip cep sahibi olmayı seçiyor. Diğer bir mobil cihaz olan tabletleri ise değişik yerlerde kullanımda görme imkanımız oluyor. Kısacası mobil cihazlar otobüste, parkta, işte, cafelerde insanların kullanımında olduğunu çok iyi görebiliyoruz. Foursquare, bu kullanıcıların bulunduğu yeri paylaşarak ve check – in yaparak farklı ödül sistemlerinden faydalanmasını amaçlıyor. Bu sayede de üye sayısını her geçen gün artırıyor. Gece yemeğe çıktığınız bir restaurantı, eğlenmek amacı ile gittiğiniz barı, sohbet amacı ile arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz cafeyi, tatil amaçlı kaldığınız oteli uygulama ile paylaşabiliyorsunuz.. Foursquare, 2011 yılında gerçekleştirmiş olduğu büyüme sayesinde En İyi Konum Hizmeti Sunan Şirket ödülü ile ödüllendirildi.

Kullanıcıların yer bildirimlerine firmalar küçük ödüller ile destek oluyor. Bu minik ödüller bazen ücretsiz bir pizza, bazen de bir tanıdığınız ile akşam yemeği olabiliyor. Ülkemizde de pek çok firmanın Foursquare ağına katılmaya başladığına şahit oluyoruz.

Peki Foursquare nasıl çalışıyor derseniz;

Foursquare mobil cihazınız ile ulaştığınız siteye yazacağınız kısa mesaj ile yerini bildirmek kadar kolay olduğunu söyleyebiliriz. Foursquare yazılımı sayesinde yaptığınız bildirimler sayesinde Badge adı verilen rozetler (madalyalar) kazanmış oluyorsunuz. Yaptığınız bildirim sayısına bağlı olarak rozetlerinizde artış oluyor. Bu artışlar ile de Level atlıyorsunuz. Her Level farklı mekanlarda bildirim yapmanızın yolunu açıyor. Yer ekleme işini Foursquare üyeliği olan herkes yapabilir. Uygulamanın Search seçeneği ile bildirim yaptığınız ve eklemiş olduğunuz mekanın eklenip eklenmediğini de kontrol edebiliyorsunuz. Mekân eklemeyi “Add Venue” sayfası vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulamanın açacağı Maps ile de tam koordinat verme imkanınız var. Foursquare.com sitesine girip uygulamayı mobil cihazınıza yükledikten sonra en önemli özellik elbette çevrenizde bulunan mekânları görmek. Bunun için ana ekranda “Places” seçeneğine tıklamak yeterli oluyor. Uygulama içerisinde üyeleri aktif tutabilmek adına eğlenceli bölümler de yer alıyor. Gün içerisinde yaptığınız yapılan yer bildirimleri size puan olarak geri dönüyor. Sık giden yerlerde toplanılan bu puanlar ile “Mayor” (Başkan) oluyorsunuz. Bu ünvana sahip olabilmek için o yerde 60 gün boyunca en fazla bildirim yapan üye olmalısınız. Unutulmaması gereken aynı günde birden fazla bildirim yapsanız da tek bir bildirim anlamına geleceğidir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise profil fotoğrafı olmadan Mayor olamayacağınızdır. Rozet (Badge) türlerini bilmenizde yarar var. Newbie (Acemi) ilk bildirime verilen motivasyon artırıcı bir rozet. Adventurer (Maceracı), 10 değişik mekanda yer bildirimi yapıldığında verilen rozet türü. 25 farklı mekanda yer bildirimi Explorer (Kaşif), 50 farklı mekanda yer bildirimi ise Superstar rozeti kazanmasını sağlıyor. Arkadaşlarınızı eklemek için yapmanız gereken şey ise hayli kolay ve uygulamanın sol alt kısmında bulunan arkadaş kısmına tıklayarak Facebook, Twitter, mail listesi gibi ortamlardaki listenizi ekleyebiliyorsunuz. Daha önce uygulamayı kullananları otomatik olarak görüyorsunuz.

Siz de Foursquare ile check in yapmaya başlamak isterseniz akıllı telefonunuzun yazılım marketinden (Ios veya Android) ücretsiz indirip kullanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. bu uygulama gayet başarılı ama son birkaç gündür yer bildirim yapılamıyor swim diye bir uygulamayı mecburi kılıyor bu biraz can sıkıcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here