Freelance Çevirmenler İçin Öneriler

0

Çevirmenlere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. İnsanlar profesyonel çevirmenlerle çalışmayı makine çevirilerine tercih etmekteler. Müşteriler profesyonel hizmet alabilecekleri çevirmenlerle iletişimlerini güçlendirmeye çalışmakta, aynı zamanda çevirmenlerde kendi aralarında meslektaşlarıyla iletişimlerini güçlendirmekteler. Örnek verecek olursak Rusya’dan bir çevirmen Çin’deki bir çevirmenle iş birliği içerisine girebiliyor. Diğer çevirmenlerle iletişim kurmak iş birliği yapmak birçok yönden size fayda sağlayacak diyebiliriz.

Profesyonel çevirmen olmak sadece çeviri yeteneğinden ibaret değildir sahaya çıkmak diğer çevirmenleri, sektörü tanımak ve kendinizi tanıtmak çok önemlidir. Kendi iletişim ağınızı kurmanız sizin için sınırsız olanaklar sunacaktır. Bu iletişimi sosyal medya aracılığıyla kurabilirsiniz. Özellikle farklı ülkelerde iletişim ağları kurmanız ticari fırsatları da beraberinde getirebilir. İnternet çağından öncede bu birliktelikler yapılmaktaydı fakat internet ile beraber bu işlemler çok daha kolay ve zahmetsiz hale geldi.

Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından faydalanabilirsiniz. Çevirmenler ve çeviri sektörü, küreselleşen dünya ve ekonominin sürekli gelişimi göz önüne alındığında en çok ihtiyaç duyulan alan olmaya başladı ve küresel anlamda istihdam açısından büyük bir potansiyele sahip oldu. Fırsatlarınızı arttırmak istiyorsanız internet dünyasındaki varlığınızı arttırmanız gerekmekte hemen hemen her sosyal medya platformunda ve ek olarak çevirmenlerin bulunduğu forumlarda varlığınızı sürdürmeniz önem arz etmekte.

Çevrimiçi varlığınız devam ettiği sürece hizmetlerinize ihtiyaç duyan müşteriler size daha kolay ulaşacak ve ekonomik olarak gelişim gösterebileceksiniz.

Tekil müşterilerden ziyade kurumsal tercüme büroları veya dil hizmeti sağlayıcıları freelance çevirmenlere sürekli ihtiyaç duyduğundan sahada kendinizi kanıtlayabildiğiniz sürece sizinle iş birliği içersine girmekten çekinmeyecekler ve kolayca ulaşarak kaliteli hizmet karşılığında iş ortaklığı yapabilecekler.

Güvenilirliğinizi arttırmak için sektörde kendini kanıtlamış olan şirketlerle iş birliği yaparak bu gibi işleri referans almanız sizi diğer çevirmenlerden ayıran en önemli faktörlerden biri olacaktır. Böylelikle daha geniş kitlelere de ulaşabilme fırsatlarını elde edebilirsiniz. İşler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir ama istikrarlı bir şekilde konumunuzu ve internetteki varlığınızı koruduğunuz sürece emeklerinizin karşılığını alabilecek düzeye geleceksiniz.

Bunlara ek olarak kendinize özgü bir web sitesi oluşturmakta harika bir fikir olacaktır. Bu yöntem size bilindik bir yol gibi geliyor fakat çoğu çevirmen hala bu hizmetten faydalanmıyor. Size ait web siteniz olunca diğer rakiplerinizden ayrı bir kategoriye koymuş olursunuz kendinizi, müşteriler sizi yüzlerce çevirmen arasında aramak yerine adresinizden direkt ulaşabilme fırsatını yakalamış olurlar.

Oluşturacağınız web sitenizde niteliklerinizi listeleyebilir önceki çalışmalarınızı ve deneyimleriniz hakkında bilgiler paylaşabilirsiniz. Bazı sosyal medya veya çevirmen forumlarında kendiniz ve işinizle ilgili bilgi verdiğiniz alanlar ne yazıkki kısıtlıdır siz kendinize ait sitenizi açtığınızda bu alanları istediğiniz gibi yönetebileceksiniz ve kendinize ait bilinmesini istediğiniz bütün bilgileri tek bir yerde toplayarak bütün dünyaya sunabilme fırsatını elde etmiş olacaksınız.

İnsanların sitenize ulaşabilmeleri için site adresinizi sosyal medya hesaplarınızda, çevirmen bloglarında ve forumlarında paylaşabilirsiniz. Ayrıca ek olarak Seo hizmeti alarak arama motorlarında sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kendinizi çevrimiçi alanda geliştirmeye ve kendi çevirmen ağlarınızı oluşturmaya devam ettiğiniz sürece çeviri hizmetinizle ilgilenen müşterilen sayısınıda o oranla arttırabilirsiniz. Kendi ağınızı oluşturmanızın sayesinde daha geniş kitlelere ulaşabilecek hatta belki de dünyanın farklı ülkelerinden işler alabilecek duruma geleceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here