Galaxy S5 Ve İphone 5S Karşı Karşıya

3

Galaxy-S5-iPhone-5SSamsung ile Apple arasındaki rekabet farklı ürünlerde de sürmüş olsa, yeni çıkan modellerin birbirlerine karşı özellikleri ile üstünlük kurma çabaları her zaman kullanıcıların işine yarıyor. Yeni tartışma konusu Samsung’un Galaxy S5 modeli ile Apple’ın iPhone 5S arasında yaşanıyor ve rekabetin oluşmasına sebep olan özellik de parmak izi okuyucusu.

Apple, iPhone 5S modelini geçen eylül ayında, Samsung ise Mobile World Congress 2014 (MWC) sırasında yeni model Galaxy S5’i şubat ayında tanıttı. Parmak izi okuyucusu gelişmesini Apple, daha evvel Toshiba G500 modellerinde görülen bir teknoloji ile akıllı telefonlara uygulamıştı. Android sistemlerde ise öncülüğü yine Samsung üstlenerek Galaxy S5 modelinde bu gelişmeyi uygulamış oldu.  Samsung Galaxy S5 modeli henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Bu nedenle belki hangisinin daha iyi bir hizmet sunduğu konusunda karşılaştırma için erken olabilir. Ancak pek çok kullanıcı, hangi akıllı telefonun parmak izi okuyucusu konusunda iyi olduğunu şimdiden merak ediyor. Bu merakınızı Youtube üzerinde Tanner Marsh isimli kullanıcının videosunda ülkemizden DNS ayarı değiştirerek izleyebilirsiniz. Video ile iki cihaz yan yana getirilerek parmak izi okumadaki performansları test edilmiş. Görünen her iki akıllı telefon modelinde de cihaza parmak izini tanımlama işlemi oldukça kolay bir biçimde yapılabiliyor. iPhone 5S, Galaxy S5’e oranla kilit açılması aşamasını daha iyi performans göstererek tamamlıyor. Burada Apple yapısında, sensörün yuvarlak Home tuşuna yerleştirmesi avantaj olarak görülüyor. Samsung ise yerleştirilen tuşun ince olması ve kilit açarken parmağın kaydırılma riskinin fazla olması sebebi ile başarısız kalıyor. Testte, Apple’ın iOS 7.1 ile uyumlu bir şekilde daha verimli ve başarılı gelişmelerle Touch ID çalışma yaptığı gerçeği var.

Yeni gelişmelere kullanıcıların alışması zaman alsa da hem iPhone 5S kullanıcıları hem de Galaxy S5 kullanıcıları başta kilit açma konusunda problemler yaşayacaklar gibi görünüyor ama zamanla bu teknolojiye alışacaklar ve standart kilit açmayı terk edeceklerdir.

3 YORUMLAR

  1. bir galaxy kullanıcısı asla iphone telefona geçmez ama iphone kullanıcıları eğer galaxynin rahatlığını görürse bir gün mutlaka iphone telefonları terk eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here