Gaps Diyeti Nedir? Faydası Nedir?

0

Sağlık konusunda dikkat çeken konulardan biri olan Gaps diyeti hakkında araştırıp yazı yazmak istedim.  Yararlandığım kaynakları da aşağıda bulabilirsiniz.

GAPS Diyeti Nedir?

GAPS, bağırsak florasını ve duvarını temizleyip vücudunun çeşitli organ ve dokulara yerleşmiş toksinlerden kurtulmak böylece bağırsak ve psikolojik sendormu yenmek hatta otizm, dikkat eksikliği disleksi, dispraksi, depresyon, şizofreni gibi önemli hastalıkların doğal tedavisi olarak adlandırılır.

Sindirim sistemi vücudumuzun en önemli kısmı çünkü ağız yolu ile beslendiğimiz için vücuttaki toksinlerin hepsi burada birikiyor ve oluşan ilk zarar burada oluyor. Zarar gören bu sindirim sistemi yeterli gücü kendine bulamıyor toksinler farklı organlara yerleşerek kişilerin hastalanmasına neden oluyor.

GAPS diyeti’nin temel özelliği ve yararlı olmasının faydası şu; Patojen bakteri ve mantaları besleyen, nörotoksin üreten gıdaları ve işlenmiş yiyecekleri gaps diyeti yapan hastanın hayatından çıkarmak oluyor. Burada elbette hastanın bu diyeti doğru şekilde uygulaması gerekiyor.

Burada yenmemesi gereken uzun bir liste var olduğu anlaşılıyor fakat yenebilecek yiyeceklere bakıldığında sindirim sistemi’nin toparlanması için et ve balık tüketimi oldukça önemli bir yere sahip oluyor.  Et ve balık dışında  evde mayalanmış yoğurt, fermente süresi uzun olan peynirler(Ezine,tulum,eski kaşar) gibi, Yumurta, nişastasız taze sebzeler ve meyveler önemli yiyecek kaynakları.  Kabuklu yiyecekler de tüketilmesi gerekenler besinler arasına giriyor. Baklagil olarak kuru fasulye ve mercimek dışındaki geri kalan baklagillerden uzak durulması gerektiği belirtiliyor.

Gaps diyeti aslında bakıldığında normal şartlarda tüketmemiz gereken şeyleri söylüyor bize fakat biz o kadar fast food yiyeceklere alıştı ki bunlar bize garip geliyor. Vücudunuzu koruyun, yediklerinize dikkat edin.

Yararlanılan Kaynaklar;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here