Gece Görüş Lensleri Sonunda Yapıldı

0

gece-gorus-lensiTeknolojik yeniliklerin bizi nereye getireceğini kestirmek pek mümkün görünmüyor 🙂 Bu kez yeniliği getiren Michigan Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı yaptıkları çalışmalar ile lenslere gece görüş özelliğini kazandırmış oldu . Bundan böyle gece karanlığında dahi yürüseniz yönünüzü bulmakta sıkıntı yaşamayacağınız gibi karanlık korkusu da tarihe gömülecek. Üretim aşamasına gelen lensler ile gece görmek için ekstra bir cihaza gereksinim kalmayacak.

Teknolojik yenilikler sayesinde giyilebilir teknolojik cihazların gelişmesi kaçınılmaz görünüyor. Bunlar arasında oldukça önemli görülen gece görüşü sağlayan lens ile büyük boyutlu gece görüş dürbünlerine de gerek kalmayacak.  Teknoloji bize gerekli alanlarda boyut ve yer kazandırmaya, ihtiyaç duyulanları daha küçük ebatlardaki cihazlar ile sağlamayı sürdürüyor. Michigan Üniversitesi araştımacıları; aslında kan basıncı ölçme amaçlı kullanılan teknolojiyi lenslerde kullanması sonucunda bu gece görüş özellikli lenslere ulaşmış.Gece görüş lensi; karbon atomunun parçacığı olan grafenin bir lens yüzeyine yada el ile kullanmak maksatlı cep telefonu ekranına yerleştirilmesi ile uygulanması ile elde ediliyor. Teknolojik gelişmelerin yaşanmasında her zaman askeri amaçlar etkili oluyor. Bu araştırma da Asıl amaç Amerikan askerlerinin gece görüşünü kolaylaştırmak ve ağır gece görüş dürbünlerinden kurtararak hareket yeteneklerini artırmak olarak yapıldığı ifade ediliyor. Araştırmaların söylediğine göre gece görüş lensinin seri üretiminin yapılabilmesi için seneler sürecek bir çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Araştırmalarda seri üretimi yapılacak lensin ışığa daha duyarlı üzerine çalışmalar da yürütülüyor.

Teknoloji her cihazımızı küçülttüğü gibi bazen gece görüş lensi gibi beklenmeyen yeniliklerle de karşımıza çıkıyor. Giyilebilir teknolojiler içinde son yıllarda yapılan en önemli çalışma olarak gösterilen bu lensler ile artık yaşamımızda da karanlık nokta kalmayacak. Karanlık bu lensler ile sona eriyor ve gece dahi gündüz gibi nesneleri görebilmeniz mümkün hale geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here