Geçmişten Günümüze Oyun Modası

3

Yaşadığımız yıllardan daha önceki yıllara kadar bir göz attığımızda oyunların yıllar içinde ne kadar çok değiştiğini ve ne kadar fazla oyunun moda olup bir daha oynanmaz hale geldiğini görüyoruz. Bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmamasının öncesinde bir dönem büyük bir trend olan tetris olarak isimlendirilen basit oyunların oynandığı oyun cihazları ile tek boyutlu oyunlardan yüksek skor elde etmeye çalışan oyuncular tetris sonrası üretimi hızlanan ve hızla yaygınlaşan atariye büyük ilgi göstermiştir. Atarinin vazgeçilmez oyunlarından biri olan super mario binlerce atari oyuncusunun bıkmadan prensesi kurtarmak için çabaladığı bir oyundu. Tabii ördek avı oyununu da unutmamak lazım. Super mario oyunundan sonra ataride en çok ilgi gören ve sevilen oyunlardan olan ördek avı ile oyuncular yüzlerce ördek vurup en yüksek seviyeye ve skora ulaşmayı amaçlıyordu. Bu oyunların da zaman içinde modası geçti ve kişisel bilgisayarların yaygınlaşması ile neredeyse unutulur hale geldi.

Bilgisayar oyunları da zamana dayanamayarak birçok değişim ve gelişim etkisinde değişmiş ve yenilenmiştir. Eski tip bilgisayar oyunların biri olarak tarihe adını yazdırmış olan Bomberman oyunu kişisel bilgisayarı olan hemen hemen herkes tarafından gözde bir oyun halini almıştır. Her oyun gibi bu oyunda bir süre sonra yerini daha gelişmiş oyunlara bırakmış ve nostaljik oyunlar arasındaki yerini almıştır. Günümüze daha yakın bir tarihe göz attığımızda ise bundan birkaç yıl öncesine kadar birçok kullanıcının bulunduğu aynı ortamda birbirleri ile çatışma yaptığı silah oyunlarının moda olduğunu görmekteyiz. Özellikle counter strike isimli oyun bu oyunların arasında kendine çok kuvvetli bir edinmiştir. Günümüzde hala oynanabilirliği devam eden bir oyun olan counter strike hem nostaljik hem de hala oynanabilir bir oyun olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Counter strike gibi silah oyunlarının biraz daha geliştirilmesi ile online olarak silah oyunu oynanmaya da bu tarihlerde başlanmıştır. Son birkaç yıldır ise strateji oyunu olarak isimlendirilen Silkroad, metin2 gibi birçok online ve çok kullanıcı özellikli oyun oynanmaya başlanmıştır. Son trend olarak hala oynanabilirliği devam eden strateji oyunları uzun süreler oynanabilirliği devam edecek gibi.

Oyun Evrimi

Oyunlar günümüzde hepimizin bildiği gibi cep telefonlarına kadar inmiş durumda, yolda sokakta metrobüste ve hatta uçakta bile rahatlıkla istediğimiz oyunu oynayabilir hale geldik.

Consol oyunlarını da isterseniz evinizde otururken arkadaşlarınızla online olarak oynayabiliyorsunuz yani diyelim ki consol oyunu aldınız Türkiye’desiniz bir arkadaşını da yurt dışında anlık olarak birbirinizle bağlantı kurup oyunlar oynayabiliyor hatta oyun paylaşımları bile yapabiliyorsunuz.

Gelişen teknoloji ile oyunlara erişim ve oyun oynayabilme rahatlı bakalım ne düzeylere gelecek.

3 YORUMLAR

  1. Eski Street Fighter günlerini gerçekten de çok fazla özlediğimi makaleniz sayesinde hatırladım. Oyun dünyasının evrimleşmesi ile ilgili yazdığınız yazınız için teşekkürler.

  2. Eskiden başında zaman zaman çıldırdığımız olurdu, zaman zamanda “oğlum kolay bu, sen beceremiyorsun” diyip kumandayı aldığımızda rezil olduğumuz da oldu. Eyy Mario hep senin kızı kurtarmakla geçti hayat 🙂 ne günlerdi beya..

  3. Nostaljik oyunların her zaman yeri bende farklı. Ne kadar güzel oyun yapılırsa yapılsın eskilerin tadını yakalayamıyor. Neyse yeni nesil çocuklar belki bilmez ama eski gerçekten farklıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here