Gizemi Çözülemeyen Organ Apandis

4

apandis-yeriApandistim alındı, cümlesi çevremizden duyduğumuz en sık cümledir. Bir çok insan apandisti olmadan yaşamını sürdürmektedir. Karın bölgesinde ağrı ve sancı hissedilerek gidilen doktordan birçok insan apandist ameliyatı geçirerek ayrılmıştır. Diğer ameliyatlara göre daha kolay ve kısa süren apandist ameliyatından korkacak bir şey yoktur.

Peki çoğu insan neden durduk yerde ve ortada hiç bir neden yokken apandist ameliyatı olur? Öncelikle apandis organına ve ne işe yaradığına bir bakalım. Apandis, karnın sağ alt bölümünde kalın bağırsağa bağlı 6 ile 9 cm arasında değişen uzunluğa sahip organımızdır. Apandis organının vücudumuzda ne işe yaradığı sorusu bu gün hala bilim adamları tarafından gizemini koruyor. Ancak bazı bilim adamları apandis organının sindirim için gerekli iyi huylu bakterileri ürettiğini söylerken, bazı bilim adamları da apandisin bağışıklık sistemine katkı sağladığını söylemiştir. Tüm bu söylenenlere karşın ortada şöyle bir gerçek var ki, apandis organı vücuttan alındıktan sonra ne sindirim ne de bağışıklık sistemi sekteye uğramaktadır. Yani apandis organının yokluğunda vücutta bir sorunla karşılaşılmaz. Evrim sürecinde de apandis organının yavaş yavaş yok olacağı düşünülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucu apandisin özel histolojik yapısı ve sahip olduğu kan damarları sayesinde asla körelmiş organ olarak nitelendirilemeyeceği kabul edilmiştir. Apandisit ise apandis organında meydana gelen iltihaplanmadır. Bu iltihaplanmanın nedeni ise apandis organının ağız kısmındaki tıkanma ya da sindirim sisteminde meydana gelen bir enfeksiyon olabilir. Apandist çoğunlukla 10 ile 30 yaşları arasında görülür. Eğer zamanında müdahale edilmezse apandis patlar ve vücuda yayılarak geri dönülmez sorunlar ortaya çıkartabilir. Apandist belirtileri ise, göbek deliği çevresinde hissedilen keskin ve şiddetli ağrılar, karında meydana gelen şişlik, mide bulantısı veya kusma ve ateştir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız hemen doktora başvurmalısınız.

4 YORUMLAR

  1. 2 yıl önce apandisit ameliyatı oldum ve malesef mekik çekerken en ufak zorlamada ameliyat yerimde ağrı hissediyorum bunun bir çözümü yokmu acaba ?

  2. Merhabalar,

    2018 yılına girdik henüz tıp literatüründe apandisit’in ne işe yaradığına dair bir geçerli bilgi yer almadı, uzmanların ve bilim insanlarının yakın zamanda apandisitin görevini yorumlayacaklarını düşünüyorum.

    Teşekkürler, iyi çalışmalar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here