Google Chrome Artık Tüm HTTP Sitelerini ‘Güvenli Değil’ Olarak Etiketleyecek

0

Google, İnternet kullanıcılarını daha güvenli bir Web’e taşımak için, 24 Temmuz’da masaüstleri için Chrome 68’in lansmanı ile yeni bir adım atıyor. Sorcev de yayınlanan habere göre aynı gün başlayarak, şifrelenmemiş siteleri ziyaret eden Chrome kullanıcılarına da uyarı verilecek. Google Chrome’un en yeni sürümü ile tüm HTTP siteleri ‘güvenli değil’ olarak işaretlenir. Google, sitelerini güvenli bir bağlantıya taşımak için altı aydan fazla geliştiriciye zaten sahip olmuştu. Şubat ayında, Google, Chrome 68’in Temmuz ayında başlayarak tüm HTTP sitelerini “güvenli değil” olarak işaretlemeye başlayacağını bildirdi.

Hatırlamak gerekirse, Google, geçen yıl Ocak ayında kullanıma sunulan Chrome 56 sürümü ile HTTP sitelerini ‘güvenli değil’ olarak işaretleme eğilimine başlamıştı. Bununla birlikte, önceki uygulama, kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere, kullanıcılardan belirli özel bilgileri gerektiren web sayfalarıyla sınırlıydı. Daha önce belirtildiği gibi, Chrome 68 ile, üsteki çok amaçlı adres çubuğu artık HTTP URL’leri için küçük ‘i’ simgesi yerine tüm HTTP sayfaları için ‘güvenli’ olmayan etiketi gösterecektir. Bu etiket sadece HTTP sayfalarının güvenli olmayan doğasını vurgulamakla kalmayacak, aynı zamanda web yöneticilerini HTTPS’yi HTTP üzerinden tercih edecek şekilde yönlendirecektir.

Bir kullanıcının bakış açısından, HTTP ve HTTPS arasındaki temel fark, tüm HTTPS trafiğinin varsayılan olarak şifrelenmesidir, yani özellikle genel ağlarda, gözetlemenin daha güvenli olduğu anlamına gelir. Chrome, Chrome için Chrome Kurumsal Sürüm Notları’nda, şifrelenmemiş sitelerin artık “güvenli değil” göstergesini göstereceğini söyledi. Son birkaç yıldır, sitelerin daha fazla güvenlik için HTTPS şifrelemesini benimsediğini savunduk. Geçtiğimiz yıl içinde, daha geniş bir HTTP sayfası alt kümesini “güvenli değil” olarak işaretleyerek kullanıcılara yardımcı olduk. Chrome 68’in yayınlandığı Temmuz 2018’den başlayarak, Chrome tüm HTTP sitelerini ‘güvenli değil’ olarak işaretler. Chrome ayrıca, alanlardaki uyarıyı kontrol etmek için bir politika sunar. Yazı yazıldığı sırada Chrome 68 henüz sabit kanaldaki masaüstü kullanıcılarına aktarılmamıştı.

Değişiklikten etkilenecek sitelerin sayısı açısından, Google bu yılın bazı sayılarını daha önce paylaşmıştı. Şirkete göre, Web’deki en iyi 100 sitenin 81’i varsayılan olarak HTTPS kullanıyor. Hem Android hem de Windows’da Chrome trafiğinin yüzde 68’inden fazlasının ve Chrome OS’deki yüzde 78’ten fazla trafiğin ve macOS’un artık HTTPS üzerinden aktığını ekledi.

Chrome, HTTPS’ye geçişi teşvik etmek için tarayıcı pazarındaki baskın konumunun yanı sıra, diğer cephelerde de çalışıyor. HTTPS’yi sıralama sinyali olarak kullanmanın yanı sıra, arama devi, Aralık 2015’te varsayılan olarak HTTPS sayfalarını dizine eklemeye başladı.

Google’a ek olarak, Apple gibi diğer şirketler de HTTPS’nin kullanımını destekliyor. IPhone yapımcısı, iOS uygulamalarının Haziran 2016’da güvenli HTTPS bağlantılarını kullanmasını zorunlu hale getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here