Google Chromecast Hakkında Bilgiler

0

google-chromecast-turkiyeGoogle artık sadece internet üzerinde aramaları gerçekleştirdiğimiz bir arama motoru değil. Bunu bizlere sağladığı bazı web hizmetleri yanında, kullanıcılara sunduğu donanım ürünleri ile de gösteriyor. Google Chromecast cihazı işte bu tarz ürünlerden biri ve izlemiş olduğunuz film, video veya müziklerinizi artık hemen her evde görülen dev ekranlı akıllı TV’lere aktarma fırsatı veriyor.

Eğlence sektörünün cazibesi Google firmasını da etkilemiş ve kullanıcıların bilgisayar, akıllı telefon yada tabletlerinden ne kadar video, film gibi görsel öğelere zaman ayırdığını görmesi sonrasında bu eğlenceyi anında TV ekranına taşımak amacı ile bir cihaz ortaya çıkarmış. Google Chromecast adını verdikleri bu cihazı yaptığı iş yanında hayli ufak ve 5 cm boyutlarında. Aslında cihaz projeksiyonunuz olmasa bile cihazınız üzerindeki görüntüyü dev ekran TV’nize aktarıyor. Kurulumu hayli kolay olan Google’ın bu yayın yöneticisi kablosuz ağ üzerinden bilgisayarınız ile bağlantı kuruyor. Ülkemizde henüz satışı olmayan ürünün fiyatı 35$ olarak belirlenmiş.Oldukça küçük boyutlardaki ve 34 gr ağırlığında olan cihazı TV’ye taktığınızda ve bilgisayar ile bağlantısı gerçekleştirildiğinde gelecek olan arayüzün kullanımı da çok basit. Kullanım için cihazı akıllı TV’nize, cihazın USB güç kablosunu da USB poruna takıyorsunuz. USB portu bulunmuyorsa adaptör ile prize de takabilirsiniz. Gerekli kurulum sonrası cihazın arayüzüne ulaşabilirsiniz. Bilgisayar ve tabletiniz dışında Android, iOS ve Mac sistemlerde de Google cihazını kullanma şansınız bulunuyor.Özellikle Youtube videolarında ekrandan Chromecast simgesini seçerek görüntüyü rahatça TV ekranına aktarabiliyorsunuz.

Elbette eğlenceyi tablet, bilgisayar yada akıllı telefon üzerinden TV ekranına taşımak için müthiş bir cihaz. Ancak; hala Türkiye’de satışının olmaması, yeterli uygulama desteğinin olmaması, sadece Google Chrome tarayıcısı desteğinin bulunması cihazın eksi yönleri olarak dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here