Google Software Removal Tool Nedir, Nasıl Kullanılır

0

Tarayıcıya bulaşan kötü amaçlı yazılımlar, internet deneyimimizi çekilmez hale getirebiliyor.Reklamlar veya zararlı yazılımlar, internet tarayıcısına zarar vererek arama motoru ayarlarının değişmesine sebep oluyor. Google’ın Chrome için bu sorun adına geliştirdiği bir çözüm mevcut.

Google Software Removal Tool Nedir

Google Software Removal Tool, Google’ın henüz beta sürümünde olan (geliştirme aşamasında) yazılım kaldırma aracıdır. Bu uygulama ile bir türlü kapanmayan pop-up reklamlar, kilitlenmeler, kullanıcı tarafından belirlenmemiş olan başlangıç sayfaları gibi, Chrome’da olumsuzluklara sebep olan yazılımlar taranarak kaldırılabiliyor. Beta sürümü olarak indirilmesi ise kullanıcı istekleri doğrultusunda sürekli geliştirilerek daha faydalı hale getirilmeye çalışılmasından kaynaklanıyor.

Google Software Removal Tool ile Zararlı Yazılımlar Nasıl Temizlenir

Öncelikle, Google Software Removal Tool ile zararlı yazılımların temizlenmesinin ancak Windows kullanıcıları için mümkün olduğunu belirtelim. Bunun için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

1) https://www.google.com/intl/tr/chrome/srt/ sitesinden uygulamayı indirin. Hizmet şartlarını okuduktan sonra kabul et ve yükle seçeneğini işaretleyin.

2) Pencerenin alt kısmında görünen chrome_cleanup_tool.exe dosyasını açarak ‘çalıştır’ seçeneğini tıklayın. Ardından tarama yaparak Google Software Removal Tool’un bulduğu zararlı eklentileri inceleyin. Eğer bulunamazsa, ”şüpheli yazılım bulunamadı” anlamını taşıyan ”no suspicious programs found” uyarısıyla karşılaşacaksınız.

3) Bulunduğunda ise şüpheli programları kaldır’ı (remove suspicious programs) tıklayın. Ancak burada önemli bir nokta var; üzerinde çalıştığınız projeler için dikkat etmeniz, mümkünse bitirip kapatmanız gerekiyor. Çünkü kaldır butonuna bastıktan sonra bilgisayar tekrar başlatılacaktır. Tekrar başladığında ise tarayıcı fabrika ayarlarına dönsün mü sorusuyla karşılacaksınız. Onaylarsanız tarayıcının belirlediğiniz tüm ayarları sıfırlanacak. Tüm bunlardan sonra tarayıcınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here