Google’da Tüm Verileri Silmek

0
21
Okuma

Google’da Toplanan Kişisel Verileri Silmek Mümkün Mü?

İnterneti kullanan her insan Google tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yani Google sizin hangi sitelere girdiğinizi, beğenilerinizi, fotoğraflarınızı, ilgi alanlarınızı ve araştırmalarını biliyor. Hem iş hayatı, hem de sosyal hayat internete bağımlı şekilde yaşanmaktadır. Durum bu olunca sanal bir kimliğimiz oluşmaktadır. Hakkımızda toplanan veriler, ilerleyen süreçlerde can sıkıcı boyut kazanabilir. Google herkesin kara kutusu olma niteliği taşımaktadır. Ancak bu rahatsız edici durumdan kurtulmak mümkündür. Google bünyesinde bulunan kişisel veriler silinebilir.

Google etkinliğim butonu altında tüm bilgilerimiz depolanmaktadır. Teknoloji devi olan Google ile kullanım aşamasında yapılan sözleşmede bu şartlar açık olarak belirtilmekte ve kullanıcılar da önemsemeden kabul etmektedir. Verileri silmek isteyen ve teknoloji platformunda iz bırakmak istemeyen insanların izlemesi gereken adımlar bulunmaktadır.

Google Verileri Nasıl Silinir?

Google’da yapılan her arama kayıt altına alınmaktadır. Toplanan veriler etkinliğim butonunda kayıt altına alınmaktadır. Google etkinliğim sekmesi ile veri silme işlemi yapılmalıdır. Ayrıca Youtube faaliyetleri hakkında uyarı da çıkmaktadır. Youtube geçmişi ve faaliyetleri de soldaki menüden geçmişe gidilerek temizlenmektedir.

Reklam verenler hakkımızda toplanan veriler hakkında bilgi sahibidir. Dolayısıyla ilgi alanlarımız doğrultusunda reklamlarla karşılaşmamızın temelinde bu vardır. Asıl risk unsuru oluşturan durum ise konum bilgilerinin paylaşılmasıdır. Zaman çizelgesi sekmesinde adres bilgileri bulunmaktadır. Bu bilgiler Google Haritalar’dan silinmektedir. Konum geçmişi kapatılabileceği gibi aynı zamanda “Konum geçmişini duraklat seçeneği” de  tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here