Göz Seyirmesi Nedenleri ve Tedavisi

0

Göz seğirmesi, istem dışı hareketlerle gerçekleşen göz kaslarının kasılmasıyla oluşur. Üst göz kapaklarından birinin seğirmesiyle başlayan bu durum  ‘miyokimi’ adıyla tanımlanır. Son derece sinir bozucu bir durum olmasına rağmen çoğunlukla tehlikeli bir durum değildir. Düzensiz ve tek taraflı kasılmalarla süren bu durum kimi zaman birkaç dakika da geçerken,  çok uzun da sürebilir. Bu durum sürüyorsa ihmal edilmemelidir.

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Genellikle göz seğirmelerinin başlıca sebepleri; yorgunluk, kafein ve stres olabilir. Öte yandan inatçı ve ciddi seğirmeler kornea tabakası veya  öz kapağı içinin iltihabından oluşabilir.

1 – Kafein – alkol kaynaklı seğirmeler: bu tarz içecekleri çok tüketiyorsanız, merkezi sinir sisteminiz uyarılabilir. Bu durumda alkol – kafein tüketimine ara vermeli ve bol su içmelisiniz.

2 – Mineral eksikliği: dengesiz beslenme yüzünden magnezyum oranınız düşmüş olabilir. Hemen basit bir kan testi yaptırarak bu oranı önerilen ilaçlarla yerine koyabilirsiniz.

3 – Göz kuruluğu: sürekli bilgisayar kullanımı, lens takmak, yaşlılık ilerlemesi ya da bazı ilaçların yan etkileri yüzünden göz kuruluğu ve buna bağlı olarak da göz seğirmesi oluşabilir. Hekiminize danışarak gözyaşı damlalarıyla bu sorunu çözebilirsiniz.

4 – Göz yorgunluğu: fazla ışığa ya da güneşe bakmak, fazla bilgisayar kullanmak, aşırı tv izlemek, çalışmak ya da okumak göz yorgunluğuna sebep olabilir. Gözleriniz bu sebeplere bağlı olarak seğiriyorsa, yaptığınız işe ara vermeli ve gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Göz seğirmesi nasıl geçer?

Göz seğirmesi, kasılmaya müdahale ederek geçer. Bu durumda havluyla yapılacak olan sıcak ya da soğuk kompres işe yarayabilir. Böylelikle aktifleşen sinir yatışacaktır. Ayrıca seğirmeyi durdurmak için tonik içilebilir.

Göz Seğirmesihttps://www.saglikkenti.net/goz-seyirmesi-nedenleri-ve-tedavisi.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here