Göz Seyirmesi ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

1

goz-seyirmesiGöz kapaklarında irade dışında ortaya çıkan kasılma yada titreşimlere göz seyirmesi diyoruz. Bu seyirme daha çok alt kapakta görülse de üst göz kapağında da görüldüğü olabiliyor. Halk arasında tik olarak isimlendirilen bu kasılmalar anlık olur. Bu tik olayı bazen kısa bir süre olup kendiliğinden geçerken bazen çok daha uzun süreli olabilir. Hatta bazılarında kalıcı hale gelebilir.

Bu durumun oluşmasına neden olan faktörler ise; yorgunluk, uykusuzluk, aşırı dozda kafein veya alkol – sigara tüketme, dengesiz beslenme, göz kuruluğu, stres, depresyon, aşırı ışık altında kalma olarak görülebilir. Bazen anlık süren bu kasılma ve seyirme olayı kısa sürede geçtiğinde iyi huylu olarak görülebilmektedir. Tıbbi olarak bir müdahale istemeyebilir. Ancak göz kapağı seyirmesi uzun süreli devam ettiğinde hem kişiyi fiziksel olarak hem de zihinsel olarak rahatsız etmektedir. Bu seyirmeyi durdurmanın en kesin yolu, göz kapağı seyirmesine neden olan faktörü tespit etmek ve bu noktada tedavi sürecini başlatmak olarak söylenebilir. Eğer uyku problemleriniz varsa uyku ve dinlenme zamanlarınızı iyi ayarlamaya gayret etmelisiniz. Stres altında geçen bir yaşamınız varsa; stres ile yaşamaya alışmalı yada stresten uzak bir yaşam biçimine dönmelisiniz. İş yada özel yaşamınızda çok fazla TV yada bilgisayar başında kalıyorsanız göz seyirmesi yaşadığınızda bu süreyi en aza indirmeye çalışmalısınız. Kafein içeren içeceklerden bir süre uzak durarak seyirmenin geçip geçmediğini görmelisiniz. Alkol ve sigara tüketiminizi azaltmalısınız. Bu yapacaklarınız ile sorunun kaynağını belki yakalamış olabilirsiniz. Bunun yanında göze nemlendirici damla veya göz masajı yapılması da yardımcı olabilir. Nadir olarak yaşanan göz seyirmesinin ciddi örnekleri olan azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi durumuna rastlandığında ise göz doktoru teşhisi ve tedavisi kaçınılmaz bir durumdur.

1 YORUM

  1. Bende göz seyirmesi yaklaşık 1 ay süreyle devam etmişti ve her saat başı en az 3 defa devamlı oluyordu, o günlerde kahve ve sigarayı fazla kaçırmıştım sonra azalttım ve kendiliğinden geçti. Tabi bu durum herkeste aynı olacak diye söylemiyorum bence ne olursa olsun doktora müracat edilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here