Hem Akıllı Hem Yardımsever Telefon

1

yardimsever-telefonlarAkıllı telefonlarının birer cep bilgisayarlarına dönüşmesi üzerine özellikleri günden güne gelişse de aslında bir çok özelliği kullanılmıyor. Bilhassa günden güne artan işlemciler. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcılar sahip olduğu işlemci kapasitelerinin ortalama yüzde 70’ini kullanmaktadır. Bu da ciddi derecede pil tüketimini hızlandırıyor.

Bunun üzerine özellikle son dönemlerde teknoloji devlerinin ısrarla üzerinde durduğu bu durum ile akıllı telefonların işlemci kapasiteleri hakkına değerlendirme başlatılmaktadır. Kullanıcılar telefonlarını aktif olarak kullanmadığı zamanlarda özellikle geceleri , bilimsel araştırmacılar tarafından kullanılıyor.

Yeni telefonlarda kullanıcılara sunulmuş iki tane birbirinden farkıl işlemci paylaşım yapılmış bir platform üzerinde yer almaktadır. Bunlardan biri Samsung şirketinin geliştirmiş olduğu “Power Sleep” özelliği. Bu özellik Viyana Ünv. başlatmış olduğu SIMAP projesi için yani kansere çare bulabilmek adına kullanılmaktadır. Akıllı telefon kullanıcılarının uyuduktan sonra etkin olan uygulama alarmın kurulması ile çalışmaya başlamaktadır. Bu sırada bu üniversite kullanıcılarının telefonlarına kansere çare bulabilmek adına yapılan protein dizilimlerini bir veri paketi yardımıyla göndermektedir. Bundan sonra telefonun işlemcisi bu veri paketini açıp çözümlenmesi gereken işlemleri gerçekleştirmektedir. Alarmın çalmasıyla, üniversiteyle telefonun arasındaki bağlantı kesilmektedir. Bu uygulama Google’in Android mağazasında olup isteyen bedava indirebilmektedir.

Buna benzer bir uygulama da daha önce HTC şirketi tarafından geliştirildi. Geliştirdiği bu uygulamanın ismi “Power t Give“. Bu uygulamada birbirinden farklı kurum ya da kuruluşların birden fazla olan projelerine destek verilebilmektedir. Akıllı telefonun wi-fi bağlantısıyla ya da şarja takılmasıyla etkinleşen platformda kullanıcılara iletilen projeler kendi aralarında seçim yapılabilmektedir. Misal su kirliliğ ve bir takım hastalıklar üzerine de telefonların işlemcileri kullanılabilmektedir.

Kullanıcılar, bu uygulamalar ile bu alandaki projelere destek vermek istiyorlarsa yapmaları gereken, uygulamaların bulunduğu mağazalarından “Power Sleep” veya “Power to Give” uygulamalarını indirmeleri gerekmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here