iCloud Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgiler

1

Apple’ın sunduğu depolama sistemi olan iCloud kullanımı oldukça basit olan bir bulut sistemidir. Verilerin kolayca yedeklenmesini ve bu sayede telefona gelebilecek herhangi bir zarar da kaybolmamasını sağlamaktadır. iCloud kullanımı bakımından da fazlasıyla pratik bir sisteme sahiptir. Bu sebeple Apple kullanıcılarının birçoğu tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak yeni iPhone kullanmaya başlayanların kafalarında oluşabilecek olan muhtemel soruları düşünerek, iCloud hakkında genel olarak merak edilenleri açıkladık.

iCloud kullanımı ücretli midir?

Apple kullanıcıların tamamına 5 GB’lık ücretsiz depolama alanı vermektedir. Ancak bu depolama alanının yeterli gelmemesi halinde ek depolama alanı için ücret talep edilmektedir. Kullanıcılar ek olarak 10, 20, 50 GB gibi geniş depolama alanları da talep edebilirler. Ücretler talep edilen depolama alanının genişliğine göre artış gösterecektir.

iCloud kullanımının faydası nedir?

Yedekleme alanı oluşturması sebebiyle veri kaybı yaşamamak için iCloud kullanımı yararlı olacaktır. Telefonunuzun bozulması gibi durumlarda içerisinde bulunan tüm veriler kaybolma riski altında olacaktır. Ancak iCloud kullandığınız takdir de telefonunuzda yedeklenmesini istediğiniz her şey, depolama kapasitenize göre, yedeklenecektir. Bu sayede telefon arızalarında veri kaybı yaşamak gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Ek olarak iCloud kaldığınız yerden devam etme imkanı sunmaktadır. Örneğin oynadığınız bir oyunu iCloud’da yedeklediniz; bu durumda telefonunuz bozulsa ya da telefon değişikliği yapsanız dahi kendi Apple hesabınıza girdiğinizde oyuna kaldığınız yerden devam etme şansına sahip olacaksınız. Aynı şey devamlılığı olan tüm uygulamalar için de geçerli olmaktadır.

iCloud yedeklemeleri nasıl seçiliyor?

iCloud’da yedekleme yapacağınız verileri siz seçiyorsunuz. Telefonunuzda iCloud’u aktif hale getirdiğinizde, telefonunuzdaki tüm dosyaların bir listesi çıkacak. Bu listeden yedeklenmesini istediklerinizi işaretlemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında iCloud, otomatik olarak seçtiğiniz klasördeki tüm verileri yedekleyecektir.

iCloud kalan depolama alanı

iCloud’da ne kadar kullanım alanınız kaldığını öğrenmek de oldukça basit. Ayarlara girerek, Saklama ve Yedekleme bölümünü seçmeniz yeterli olacaktır. O bölümde ne kadar hafızanızın kaldığını görebileceksiniz. Aynı zamanda iCloud ile ilgili tüm detayları da o bölümde inceleyebilirsiniz.

Depolama alanınız azalıyorsa, kullandığınız paketi yükseltmeniz gerekir. Aksi halde alan dolduktan sonraki süreçte verilerinizin yedeklenmesi devam etmeyecektir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here