İnternet Hizmeti Alınacak Servis Sağlayıcıda Bulunması Gereken Özellikler

0

internet 2Bilgisayarların ruhu niteliğinde olan internet bir bilgisayar için olmazsa olmazlar arasındadır. İnternet bağlantısı yok ise bilgisayarın televizyondan bir farkı yoktur. Bilgisayarların tam olarak kullanım amaçlarına hizmet edebilmesi için internet hizmeti alınması şarttır. İnternet hizmeti almak için başvurulabilecek firma Türkiye’de çok fazla olmasa da yine başvurulabilecek farklı seçenekler vardır. TTnet, Smile ADSL, D-Smart İnternet, Superonline gibi birçok firma internet servis sağlayıcısı olarak hizmet vermektedir.

İnternet servis sağlayıcısı olarak hizmet veren birçok firmanın fiyat tarifleri üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu sebeple internet hizmeti alınırken bir firmanın sunduğu uygun fiyattan çok sunduğu kaliteli hizmete odaklanılmalıdır. Fiyatı her ne kadar çok düşük ya da yüksek olursa olsun firmanın sunduğu servis ücreti kalitesini belirtmemektedir. Ucuz olduğu için tercih edilen bir servis saplayıcı belki de en pahalı hizmeti sunan firmadan çok daha kaliteli hizmet verebilmektedir. İnternet hizmeti alınırken aranacak ilk şartın mutlaka kaliteli hizmet olması önemlidir. Kaliteli hizmet denildiğinde bunun içine birçok etken girmektedir. İnternetin kopma sorunu yaşatıp yaşatmaması, teknik destek verilip verilmemesi, teknik desteğin ücretli olup olmadığı, internet hızının maksimum ne kadar olabileceği, bağlantı ile ilgili sorunlarda servisin ne kadar süre içerisinde müdahale edeceği gibi konular kalite kavramına girmektedir.

Kaliteli hizmet verdiğini belirten bir firma teknik destek sağlayabilmeli, uygun fiyattan hizmet verebilmeli, internet hızının maksimum seviyede olmasını sağlayabilmeli, bağlantı sorunlarında en kısa sürede müdahale edebilmeli,  bağlantı için gerekli donanımı internet hizmeti ile beraber sunabilmeli, internet hizmetinde çok sık kopma sorunu olmamasını sağlayabilmelidir. Bir firma ancak bu şartları sağlayabiliyorsa kaliteli hizmet veriyor demektir. İnternet hizmeti almak için başvurulan firmada tüm bu konularda yeterli olup olmadığı hakkında yeterli bilgi toplandıktan hizmet kullanıma açılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here